XXIII Festiwal Orkiestr Dętych
W niedzielę, 25 sierpnia br., w parku im. Augustyna Kozioła w Rudzie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych. 23. edycja wydarzenia będzie okazją do wysłuchania koncertów rudzkich orkiestr dętych oraz zespołu folkowo-rockowego Mitra. Pokazy taneczne zaprezentuje zespół mażoretek „Akcent” z Katowic. Zaplanowano również strefę zabaw dla dzieci oraz ofertę gastronomiczno- handlową.
– Serdecznie zapraszam do udziału w Festiwalu, podczas którego zawsze jest dobra zabawa – mówi Michał Pierończyk. - Tradycja wspólnego muzykowania jest ciągle żywa w naszym mieście, a orkiestry dęte, które kiedyś funkcjonowały przy właściwie każdym zakładzie górniczym, na stałe wpisały się w niematerialne dziedzictwo Rudy Śląskiej – podkreśla. – Warto wspierać działalność tych zespołów, a przecież oklaski publiczności, radość i podziw to najpiękniejsza nagroda dla artysty – dodaje prezydent miasta.
Festiwal rozpocznie się o godz. 16.00 przemarszem orkiestr i mażoretek spod kościoła p.w. św. Józefa (ul. Piastowska 16 w Rudzie 1). Po dotarciu do parku im. Augustyna Kozioła wszystkie zespoły biorące udział w wydarzeniu wspólnie odegrają hymn festiwalu. Pierwszy z koncertów rozpocznie się o godz. 16.15, kiedy to wystąpi Orkiestra Dęta KWK „Bielszowice” pod Zygmunta Kliksa. Między godz. 17.05 a 17.50 na scenie zasiądzie zespół Orkiestry Dętej KWK „Halemba”, którą poprowadzi Piotr Szczygioł. Z kolei o godz. 17.55 swój repertuar przedstawi Orkiestra Dęta KWK „Pokój” pod batutą Jacka Kampy.
Między występami muzyków swoje umiejętności zaprezentują mażoretki z „Akcentu” (godz. 17.00, 17.50, 18.40). Zespół przedstawi różnorodne układy taneczno-marszowe. Na zakończenie wydarzenia, o godz. 19.00 zaplanowano koncert polskiego zespołu Mitra, który tworzą: Piotr Starzecki (wokal), Robert Baranowski (gitara elektryczna), Piotr Orzechowski (gitara basowa), Paweł Kalwajtys (perkusja), Mikołaj Skopek (akordeon/pianino), Krzysztof Gudelun (puzon), Rafał Ringwelski (trąbka). Zespół zaprezentuje zarówno własne kompozycja, jak i covery popularnych hitów.
Przypomnijmy, że Orkiestra Dęta KWK „Bielszowice” gra już od 105 lat. Na początku swojej działalności zespół liczył 15 muzyków, a jej kapelmistrzem był Pantaleon Bronny. W 1936 roku batutę przejął jego syn – Fryderyk, następnie 27 lat później syn Fryderyka – Melchior. Kolejnymi kapelmistrzami byli: Emil Czyż, Henryk Hahn i Herbert Hahn. W 1976 roku orkiestra kopalni „Bielszowice” została połączona z orkiestrą kopalni „Zabrze”, a kapelmistrzem połączonego zespołu został Alfred Skutela. Od przeszło 25 lat orkiestrę prowadzi Zygmunt Kliks.
Z kolei Orkiestra Dęta KWK „Halemba” powstała w 1960 roku z inicjatywy Ryszarda Banika, Kazimierza Ćwieląga, Gerarda Rzepki i Jerzego Kościelnego. Jej pierwszym dyrygentem był Herbert Hahn, ówczesny koncertmistrz Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach. Funkcję kapelmistrza pełnił on przez 23 lata. W 1983 roku batutę przejął Jan Niesterok, a w 1986 roku Teodor Zając. Od 1991 roku, przez 20 lat, orkiestrą dyrygował Norbert Gemander, a od 2012 roku funkcję kapelmistrza pełni Piotr Szczygioł.
Historia Orkiestry Dętej KWK „Pokój” jest również swoistym odzwierciedleniem zmian zachodzących w rudzkich kopalniach. Powstała w 1922 r., ale kiedy w 1968 roku połączono sąsiadujące ze sobą kopalnie „Wanda – Lech” i „Pokój” połączono również orkiestry obu zakładów. Z kolei w 1996 roku powstał jeden zespół złożony z orkiestr kopalni „Pokój” i „Walenty-Wawel”. Grało w nim ówcześnie blisko 120 muzyków. To właśnie orkiestrą kopalni „Walenty-Wawel” dyrygował Augustyn Kozioł, którego imię nosi festiwal.
Festiwal Orkiestr Dętych w Rudzie Śląskiej został zainicjowany w 1999 roku przez radnego Jana Koniecznego, który w ten sposób chciał oddać hołd Augustynowi Koziołowi. Imię legendarnego kapelmistrza nosi również park, w którym odbywa się wydarzenie. Znajduje się w dzielnicy Ruda przy ul. Ballestremów i Piastowskiej. Założony został w latach 80-tych XIX wieku z inicjatywy rodziny Ballestremów. Kiedyś w parku była kręgielnia. Stara muszla koncertowa z 1930 r. spłonęła w 1992 r., a na jej miejscu w 1995 r. wybudowano betonową. W latach 2014-2015 miejsce przeszło gruntowną rewitalizację, która kosztowała ponad 2 mln złotych. Wykonano przyłącza kanalizacyjne i wodociągowe, odnowiono muszlę koncertową, która dodatkowo została zadaszona. Powstał także plac do musztry, plac zabaw, oczko wodne oraz budynek gastronomiczny z tarasem, który architekturą i detalami elewacyjnymi nawiązuje do historycznej kręgielni.