Header decorative image
Kir Żałobny

„Opłata śmieciowa” w mObywatelu

Kobieta w okularach trzyma smartfon. Godło Polski. Tekst "mObywatel 2.0".

Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą już uregulować opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi za pośrednictwem aplikacji mObywatel. To kolejna usługa udostępniona w ramach platformy ePłatności Centralnego Ośrodka Informatyki.

- Od grudnia ubiegłego roku rudzianie mogą w ten sposób opłacać podatek od nieruchomości – przypomina prezydent Michał Pierończyk. – Teraz nasz udział w pilotażowym programie rozszerzył się o „opłatę śmieciową” – dodaje.

W aplikacji dostępne są już bieżące zobowiązania z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a także zaległe opłaty w przypadku osób, które takie posiadają. Trzeba przy tym pamiętać, że zobowiązanie jest płatne do 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu kalendarzowym, którego dotyczy obowiązek ponoszenia opłaty. Opłatę za czerwiec trzeba więc uregulować do 15 lipca.

ePłatności to bezpłatny i szybki sposób rozliczania online z urzędem. Na tym rozwiązaniu najbardziej korzystają użytkownicy aplikacji mObywatel. Nie muszą już pamiętać i sprawdzać terminów płatności – aplikacja ich wyręczy. Na swój telefon otrzymają powiadomienie o oczekującej płatności. Wystarczy kilka kliknięć by ją zrealizować.

Jak skorzystać z tej funkcjonalności w mObywatelu? Po zalogowaniu do aplikacji należy wybrać opcję „Wszystkie” przy sekcji „Usługi” na ekranie startowym, a następnie wybrać moduł „ePłatności”. Wyświetli się lista zobowiązań – ich nazwy oraz kwoty. Następnie należy wybrać opcję „Zobacz szczegóły” – pojawią się informacje: nazwa zobowiązania, odbiorca, tytuł zobowiązania, identyfikator zobowiązania, termin płatności, kwota.

Po wybraniu opcji „Przejdź do płatności” wyświetli się pole do wpisania kodu BLIK. Trzeba wówczas w aplikacji swojego banku wygenerować kod BLIK, a następnie wpisać go w aplikacji mObywatel i wybrać opcję „Zapłać”. Po potwierdzeniu płatności wyświetlony zostanie jej status z nazwą i zapłaconą kwotą. Opcja „Pobierz potwierdzenie” pozwoli pobrać dowód zapłaty. W tym celu aplikacja poprosi o zgodę na dostęp do plików. To wszystko. Zobowiązanie zostało opłacone i można zamknąć aplikację.

Projekt ePłatności realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji oraz Centralny Ośrodek Informatyki przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Polskim Standardem Płatności – operatorem systemu płatności mobilnych BLIK.

Dzięki ePłatnościom aplikacja mObywatel nie jest już tylko portfelem elektronicznych dokumentów, ale stała się aplikacją transakcyjną, podobnie jak te bankowe. W mObywatelu pojawia się coraz więcej usług, które umożliwiają użytkownikom składanie różnych wniosków.

Mieszkańcy, którzy wolą osobiście regulować należności w urzędzie, mogą to zrobić w jednej z trzech kas, a także skorzystać z jednego z dwóch opłatomatów. Opłatomaty pozwalają na realizację wybranych płatności urzędowych, w tym opłat komunikacyjnych i skarbowych, a także za psa, czy za zagospodarowanie i odbiór odpadów. Urządzenia umożliwiają także zapłatę podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego od osób fizycznych. Co ważne, w obu urządzeniach można zapłacić także kartą płatniczą. Kartą można również zapłacić za wszystkie transakcje dokonywane w kasie.

Flaga i Godło Polski.

Projekt finansowany ze środków Ministerstwa Cyfryzacji

Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministra Cyfryzacji

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter