Kącik dla rodziców
W Zespole Szkół nr 3 Specjalnych im. Świętego Łukasza w Rudzie Śląskiej działa Kącik dla rodziców. – Nasza placówka jest coraz liczniej odwiedzana przez rodziców, dlatego staramy się wyjść naprzeciw także ich potrzebom – mówi Wojciech Jagielski, dyrektor szkoły.
Przy szkole realizowane są zajęcia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dzieci od urodzenia do rozpoczęcia nauki szkolnej. - Na zajęcia przychodzi już prawie czterdzieścioro dzieci, a chętnych jest coraz więcej – mówi Wojciech Fijałkowski, pedagog. - Rodzice dzieci są zadowoleni terapii udzielanej przez naszych specjalistów - dodaje Aleksandra Lutek, wicedyrektor szkoły. - Przychodząc do szkoły nie było miejsca, w którym rodzice mogliby odpocząć i wygodnie poczekać na swoją pociechę - zauważa. - Dlatego nauczyciele w ciągu kilku dni wykonali projekt, a następnie własnymi środkami dokończyli dzieła - mówi. Rodzice mogą poczekać na swoją pociechę, napić się herbaty, poczytać gazetę lub zapoznać się z fachową literaturą, a także bezpłatnie skorzystać ze strefy wifi. Jeśli przyjdą z drugim dzieckiem mogą skorzystać z kącika zabaw wyposażonego w kolorowe stoliczki, tabliczki do zabawy oraz inne akcesoria dla dzieci, o których pomyślała projektująca Kącik - Łudmiła Śmiłek- Cnota.
Kącik dla rodziców to kolejna inicjatywa zrealizowana w szkole im. św. Łukasza. Uczniowie korzystają już z nowego pawilonu rehabilitacyjnego, specjalistycznych sal, gabinetów i pracowni przeznaczonych m.in. dla Zespołów Rewalidacyjno-Wychowawczych, a także pierwszego w Rudzie Śląskiej Ogrodu Sensorycznego. Oprócz podwyższania standardu szkoły również kadra placówki systematycznie podnosi swoje kwalifikacje. - Nauczyciele szkoły systematycznie biorą udział w wielu specjalistycznych studiach, kursach i warsztatach – podkreśla Wojciech Jagielski. – Wśród naszej kadry mamy pedagogów specjalnych, psychologa, logopedów, specjalistów alternatywnej komunikacji, rehabilitantów i fizjoterapeutów, tyflopedagogów, surdopedagogów oraz specjalistów pracujący z dziećmi ze spektrum autyzmu – wymienia. Dzięki systematycznej pracy pod okiem fachowców z ZS nr 3, dzieciom objętym terapią o wiele łatwiej jest odnaleźć się w klasach szkoły masowej lub integracyjnej. Nieliczne, ze względu na stopień niepełnosprawności kierowane są do placówek specjalnych.
- Mój syn uwielbia przychodzić tutaj na zajęcia – mówi mama 3-letniego Tymka. - Wcześniej zaczęłam przychodzić tutaj z córką, u której zdiagnozowano Zespół Downa. Próbowałam w różnych miejscach zanim trafiłam właśnie tutaj i dlatego, kiedy u syna zaczęły pojawiać się pewne trudności wiedziałam już, że w szkole Świętego Łukasza mogę liczyć na właściwe wsparcie dla mojego dziecka i dla nas, rodziców – mówi. - Czasami zdarza się, że muszę przyjść zna zajęcia z drugim dzieckiem bo nie mam go gdzie zostawić. Teraz będę mogła spokojnie poczekać w przytulnej poczekalni, poczytać fachową literaturę, a mój młodszy syn w tym czasie będzie mógł się pobawić – mówi.