Header decorative image
Kir Żałobny

Stanowisko Rudzkiego Towarzystwa Przyjaciół Drzew w sprawie wycinania topoli

 

Jesteśmy zaszczyceni wysokim zaufaniem dla naszych stowarzyszeń, i serdecznie dziękujemy za pokładane w nas nadzieje, nawet jeśli są one zbyt wygórowane. Podobnie jak większość rudzian boli nas fakt usunięcia każdego drzewa. Nasza miłość do przyrody i do drzew nie powinna być jednak ślepa, tylko rozumna. Dlatego zdajemy sobie sprawę z tego, że los zieleni miejskiej, wszędzie, w każdej aglomeracji na świecie, podlega pewnym prawidłom. Jeśli istnieje taka konieczność, drzewa musza być usuwane, ze względu na rozbudowę przestrzenna osiedli, budowę i przebudowę szlaków komunikacyjnych, remonty i modernizacje podziemnych instalacji elektrycznych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych.

 

Oświadczamy więc, iż usuwanie topoli jest niekiedy działaniem uzasadnionym i koniecznym, zwłaszcza gdy jest podyktowane względami dobra publicznego, i gdy wiąże się z przebudową składu gatunkowego zieleni na terenie miasta.Topola jest gatunkiem szybko rosnącym, pożytecznym, dającym cień, produkującym wiele tlenu. Ale w nasadzeniach miejskich wykazuje liczne wady: bardzo szybkie próchnienie od środka, obumieranie gałęzi, które łamią się przy większych wiatrach, ekspansywny rozrost korzeni niszczących nawierzchnię jezdni i chodników oraz infrastrukturę podziemną. Ponadto gatunek ten jest podatny na wiele chorób i pasożytów. Topola jest również przyczyną powstawania alergii. Jesienią obfity opad liści sprawia kłopoty z utrzymaniem czystości wokół drzew. Topole wcześniej, czy później ?idą więc pod piłę?. Nawet lepiej, że wcześniej, gdyż znaczne rozmiary, powodują tylko skomplikowanie operacji i jej podrożenie.

 

Doskonale rozumiemy zatroskanie mieszkańców o przyrodę w naszym mieście i identyfikujemy sie z takimi postawami. Dlatego od dwóch lat nasze stowarzyszenia wraz z Urzędem Miasta prowadzą cykliczne akcje nasadzania nowych gatunków. W ubiegłym roku dla uczczenia 50-lecia Rudy Śląskiej rozdaliśmy do posadzenia około 450 drzew, w tym roku obchodząc jubileusz 650-lecia Kochlowic, blisko 400,  w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Genius Loci ? Duch Miejsca. Do naszych akcji włącza się wiele rudzkich instytucji, placówek oświatowo ? wychowawczych oraz prywatnych mieszkańców. Miejmy świadomość, że nie jest szkodą dla zieleni naszego miasta, że pewne drzewa znikają z krajobrazu. Ważne jest, czy na ich miejsce przybywają inne. A tak się właśnie, miejmy nadzieję, dzieje! Nie wszystkie drzewa można zachować, dlatego apelujemy do mieszkańców o wyrozumiałość. Równocześnie zadbajmy wspólnie o nasze miasto!

 

Wszystkich chętnych zapraszamy do przyłączenia się do naszej akcji sadzenia nowych drzew. Gorąco prosimy również o poparcie naszych starań w celu stworzenia rudzkiego arboretum. Więcej o naszych inicjatywach można przeczytać na stronach www.rtpd,pdg.pl oraz www.ecoterra.com.pl

 

Adam K. Podgórski, Agnieszka Kominek

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter