Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

Zostań przedsiębiorcą

Nowy projekt wniosku o wpis do ewidencji działalności gospodarczej normują przepisy o ?jednym okienku?, które są zawarte w nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wiąże się to ze znacznie zmniejszoną liczbą formularzy i dużym ułatwieniem przy zakładaniu firmy. Wpis do ewidencji, jak i zmiany w nim będą bezpłatne.

 

Nowy wniosek przedsiębiorca będzie składał w urzędzie gminy, a ona prześle dane do pozostałych urzędów. Dokumenty można będzie też złożyć listownie, ale do tego niezbędne będzie notarialne poświadczenie podpisu. Istnieje też możliwość założenia firmy przez Internet, jednak będzie to możliwe tylko dla osób dysponujących podpisem elektronicznym.

 

Na takich samych drukach przedsiębiorca będzie składał również wniosek o zawieszenie działalności.

 

Więcej formularzy wypełnią tylko ci, którzy będą zakładali większe firmy np. kilka sklepów ? będą musieli podać wszystkie adresy na odrębnym załączniku. Również odrębny formularz będzie dotyczył rodzajów wykonywanej działalności gospodarczej (jeśli będzie ich więcej niż dziesięć i większej liczby kont bankowych).

 

Działalność będzie można rozpocząć od dnia wpisu do ewidencji. Wyjątki dotyczą sytuacji, w której do rozpoczęcia działalności niezbędne jest uzyskanie koncesji lub zezwolenia.

 

Warto dodać, że powyższe ułatwienia dotyczą działalności prowadzonej przez osoby fizyczne.


Polecamy przedsiębiorcom stronę internetową www.firmawrudzie.pl

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter