Zmarł Andrzej Stania
Zmarł Andrzej Stania - prezydent Rudy Śląskiej w latach 2000 - 2010, Przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska oraz radny. W tym roku uhonorowany został tytułem Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska.
Pogrzeb śp. Prezydenta Andrzeja Stani odbędzie się w parafii - Trójcy Przenajświętszej w Rudzie Śląskiej - Kochłowicach w sobotę, 23 listopada o godzinie 10.30. Po uroczystości nastąpi przejazd na cmentarz parafialny św. Andrzeja Boboli w Rudzie Śląskiej - Wirku.
Na pierwszym piętrze Urzędu Miasta Ruda Śląska przy placu Jana Pawła II 6 wystawiona została księga kondolencyjna, do której może wpisać się każdy, kto chce w ten sposób pożegnać śp. Andrzeja Stanię.
Andrzej Stania urodził się 3 lutego 1948 r. w Rudzie Śląskiej i przez całe życie był związany ze swoim rodzinnym miastem. Od zakończenia studiów inżynieryjnych do emerytury pracował w kopalni w Bielszowicach, przechodząc kolejne szczeble kariery aż do stanowiska głównego inżyniera ds. BHP. Pod koniec lat 90-tych zaangażował się w działalność społeczno-polityczną. Od 11 października 1998 r. zasiadał w Radzie Miasta Ruda Śląska III kadencji, od 17 kwietnia 2000 r. jako jej przewodniczący. 24 listopada 2000 roku został powołany przez radnych na urząd prezydenta miasta, który sprawował przez dwa lata. 10 listopada 2002 r. wygrał pierwsze bezpośrednie wybory na prezydenta miasta.
Andrzej Stania był prezydentem, który wprowadził Rudę Śląską do Unii Europejskiej. Praca prezydenta została doceniona przez mieszkańców. W wyborach samorządowych w 2006 r. z powodzeniem ubiegał się o reelekcję, otrzymując w pierwszej turze prawie 75% głosów. Był wielkim orędownikiem związku konurbacyjnego miast aglomeracji. W Rudzie Śląskiej 20 września 2007 r. odbyło się I Zgromadzenie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, od 2017 r. funkcjonującego jako Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Andrzej Stania sprawował urząd prezydenta do 2010 r. Przez kolejne lata, aż do roku 2022, był wybierany do Rady Miasta Ruda Śląska. Przez wiele lat był także członkiem Związku Górnośląskiego. W latach 1992–1997 był wiceprezesem zarządu tej organizacji, a w latach 2010–2014 pełnił funkcję jego prezesa.
Żył sprawami miasta. Z ciekawością przyjmował inicjatywy mieszkańców i doceniał ich aktywność. Podkreślał, iż społeczna aktywność rudzian to wartość stanowiąca o unikalności naszego miasta. Dlatego też m.in. ustanowił odznaczenie „Kamrat Rudzki”. Przyznawana do dziś odznaka wyróżnia tych, którzy przyczynili się do promocji i rozwoju Rudy Śląskiej. Może być również nadana w uznaniu za inicjatywy na rzecz mieszkańców.
Za prezydentury Andrzeja Stani, jeszcze przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, w Rudzie Śląskiej została zrealizowana przebudowa niemal całej miejskiej kanalizacji oraz budowa nowych oczyszczalni. Projekt rozpoczął się w 2002 r. i początkowo był realizowany w ramach programu ISPA. W urzędzie miasta powstała Jednostka Realizująca Projekt, która koordynowała przedsięwzięcie. Po wstąpieniu Polski do UE inwestycja realizowana była w ramach Funduszu Spójności i ostatecznie zakończyła się w 2010 r. Dzięki niej wybudowano oczyszczalnie ścieków „Halemba – Centrum”, zmodernizowano oczyszczalnię ścieków „Orzegów” oraz zlikwidowano cztery stare oczyszczalnie.
Prezydent Andrzej Stania upominał się też o dostęp dla rudzian do szybkiej kolei i dzięki jego staraniom w Rudzie Śląskiej - Chebziu przez jakiś czas zatrzymywały się pociągi intercity. Gdy powstawała autostrada A-4, która przecięła miasto na dwie części, wspierał mieszkańców, którzy musieli opuścić swoje domy, aby otrzymali godziwe odszkodowania, a później, już po jej powstaniu, starał się o właściwe oznakowanie dojazdów do nowego szlaku drogowego. Widział szansę na rozwój miasta dzięki temu, że w mieście i najbliższym sąsiedztwie powstały aż 3 zjazdy z A-4. Kolejną szansę na rozwój miasta widział w powstaniu trasy N-S, która, budowana od lat, wkrótce już połączy autostradę A-4 z Drogową Trasą Średnicową.
Dbał, by Ruda Śląska była obecna na targach gospodarczych w Europie, gdzie zawsze były prezentowane oferty inwestycyjne terenów dla potencjalnych przedsiębiorców. Zależało mu, aby młodzi po zdobyciu wykształcenia wracali do miasta i przyczyniali się do jego rozwoju: – Myśmy stworzyli wam warunki do tego, że możecie wyjechać, dokształcić się, ale wrócić. Ruda Śląska potrzebuje młodych, inteligentnych ludzi – mówił gdy był już był radnym podczas jednej z debat oksfordzkich. Wskazywał też na potencjał ludzki Rudy Śląskiej i prężnie działający sektor organizacji pozarządowych. – Tu mieszkają wspaniali ludzie, którzy nie są obojętni na to, co się dzieje wokół. Mają zasady i tradycje – mówił wówczas Andrzej Stania.
W jego gabinecie zawsze rozbrzmiewała muzyka. Była jego pasją, a w wolnym czasie uczestniczył w koncertach.
W jego życiu zawsze ważne miejsce zajmowała rodzina. Cieszył się z obecności wnuków, często mówił o swoich rodzicach. Był żonaty z Walerią, miał czworo dzieci.