Złoto rudzianina w Los Angeles!
Rudzianin Rafał Bednarczyk złotym medalistą w bocce! Sportowiec zdobył najwyższe podium podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, które właśnie trwają w Los Angeles. 38–letni zawodnik jest członkiem Klubu Olimpiad Specjalnych „Halembianka” Ruda Śląska. Grę w kule trenuje od kilku lat.
Od 25 lipca do 2 sierpnia br. w Los Angeles odbywają się Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Polska reprezentacja liczy 87 osób - 60 sportowców oraz 27 trenerów, lekarzy i członków kierownictwa ekipy. Śląski oddział Olimpiad Specjalnych reprezentuje pięciu sportowców. Wśród nich znalazł się Rafał Bednarczyk, zawodnik Klubu Olimpiad Specjalnych „Halembianka” Ruda Śląska. - Bardzo cieszę się z tego medalu. Sam udział w światowych igrzyskach to już była dla mnie wielka nagroda – komentuje Rafał Bednarczyk.
Rudzianinowi towarzyszy trenerka Małgorzata Cenkier. – Udział w Igrzyskach to bardzo fajne przeżycie, ale też intensywny czas. Jesteśmy bardzo zmęczeni, ale też bardzo szczęśliwi – mówi trenerka. Rywalem Rafała był zawodnik z Seszeli, a gra była bardzo wyrównania. Ostatecznie wygrał Polak 12:8. By przyjechać na igrzyska światowe Rafał musiał wcześniej rywalizować w zawodach na szczeblu regionalnym i ogólnopolskim.
Rafał Bednarczyk trenuje bocce i bowling od kilku lat w Klubie Olimpiad Specjalnych „Halembianka” Ruda Śląska przy Ośrodku dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”. Urodził się w Rudzie Śląskiej, ma 38 lat. Od miesiąca jest mieszkańcem DPS w Knurowie.
Klub Olimpiad Specjalnych „Halembianka” powstał w 2001 r. Zrzesza zawodników z rejonu Rudy Śląskiej, wśród których są głównie mieszkańcy DPS-u i uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”. Zawodnicy trenują dyscypliny letnie: piłkę nożną, pływanie, bowling, jazdę konną, bocce, golf, kolarstwo, badminton, tenis stołowy, kajakarstwo, jazdę szybką na wrotkach, jak i zimowe: łyżwiarstwo szybkie, narciarstwo biegowe, narciarstwo zjazdowe, biegi na rakietach śnieżnych.
Olimpiady Specjalne to stowarzyszenie, którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie. - Przez nasze działania staramy się wspierać rodziny zawodników, pomagając im w wysiłkach opiekuńczych. Ponadto pokazując wysiłek sportowy zawodników Olimpiad Specjalnych, ich emocje i radość z uprawiania sportu, staramy się przełamywać stereotypy, przyczyniamy się do lepszego zrozumienia, akceptacji i tolerancji wobec osób z niepełnosprawnością intelektualną – mówi Dariusz Wosz, dyrektor śląskiego oddziału Olimpiad Specjalnych.
Idea Olimpiad Specjalnych narodziła się w Stanach Zjednoczonych, a jej początki sięgają lat sześćdziesiątych XX wieku, kiedy to Eunice Kennedy Shriver, siostra prezydenta Johna Kennedy’ego, podjęła się stworzenia międzynarodowej organizacji sportowej dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Organizując w 1963 roku pierwsze półkolonie dla młodzieży, przekonała się, jak duże znaczenie dla ich rozwoju ma aktywność fizyczna i zdrowa rywalizacja sportowa. Dziś ruch Olimpiad Specjalnych obejmuje ponad 4 miliony zawodników na całym świecie.
W ramach Olimpiad Specjalnych w Polsce trenuje obecnie ponad 17 tysięcy zawodników, zrzeszonych w 507 klubach, w 18 Oddziałach Regionalnych. Do wyboru mają 24 dyscypliny sportowe, letnie i zimowe. Rocznie, prócz regularnego cyklu treningowego, organizowanych jest ponad 260 imprez sportowych i zawodów.