Header decorative image
Kir Żałobny

Zadzwoń i jedź

Zielone auto z naklejką "Dzwonię i jadę"

Już po raz ósmy w Rudzie Śląskiej rusza akcja „Dzwonię i jadę”. W ten sposób rudzcy seniorzy będą mogli skorzystać z bezpłatnych przejazdów m.in. do przychodni, gabinetów lekarskich, urzędów, domów kultury czy sklepów. Projekt realizuje Fundacja „Aktywni My”, a miasto na ten cel przeznaczyło 184 tys. zł. Warto dodać, że w tym roku z miejskiego budżetu na projekty związane z aktywizacją osób starszych przeznaczono w sumie prawie 260 tys. zł.

– Popularność, jaką od początku cieszy się akcja „Dzwonię i jadę”, jest najlepszym dowodem na to, jak potrzebne są tego rodzaju inicjatywy. To ważne, że sektor społeczny w naszym mieście tak prężnie się rozwija i służy mieszkańcom – podkreśla Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Obecna edycja projektu rozpocznie się 15 stycznia. Od 2016 do końca 2023 r. z bezpłatnych przejazdów skorzystało ponad 15 tys. osób, a tylko w ubiegłym roku było ich około 1150.
– Od początku „Dzwonię i jadę” cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców Rudy Śląskiej. Osobom starszym czasem trudno przemieścić się do przychodni, urzędu czy nawet na zakupy, a rodzina nie zawsze jest w stanie zapewnić transport w danym czasie, stąd zrodził się nasz pomysł na pomoc w tym zakresie – tłumaczy Katarzyna Kinder, prezes Fundacji Aktywni My. - Dowóz można zamówić nie tylko do przychodni, szpitala lub innej instytucji, ale także np. na basen, do kina, kościoła, na cmentarz czy ogródek – dodaje.
Z bezpłatnego transportu będzie można korzystać tylko na terenie Rudy Śląskiej od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 12.30. Wyjątek będą stanowiły jedynie wyjazdy grupowe dla organizacji działających na rzecz seniorów na terenie miasta. Potrzebę przewiezienia trzeba zgłosić nie później niż 2 dni przed wyznaczonym terminem transportu pod numer telefonu 661 217 743 w dni powszednie w godz. od 7.30 do 16.00 lub e-mailem na adres: kontakt@fundacjaaktywnimy.pl. Z transportu może skorzystać każdy rudzianin, który ukończył 60 lat.

- Aby z projektu mogła skorzystać jak największa liczba osób, zostały wprowadzone ograniczenie co do ilości przejazdów dla osób indywidualnych. Będą to maksymalnie 4 przejazdy dla jednej osoby w miesiącu. Wyjątek stanowią zabiegi i rehabilitacje, które przeważnie trwają od 10 do 21 dni. Wtedy dana osoba może liczyć na transport w czasie całego okresu rehabilitacji – podkreśla Kornelia Pogoda z Fundacji Aktywni My.

Przyjmującemu zgłoszenie należy podać: imię i nazwisko, adres zamieszkania oraz ustalić, kiedy i na jakiej trasie potrzebny jest przewóz. Zgodnie z ustaleniem we wskazanym dniu po zgłaszającą się osobę podjedzie bus lub samochód oznaczony logo projektu. Fundacja zapewnia również usługi osobom z niepełnosprawnościami poruszającym się na wózku lub potrzebującym podprowadzenia. Zgłoszenia mogą dokonywać nie tylko beneficjenci, ale także w ich imieniu rodzina, przychodnia, instytucja czy osoba trzecia. Również opiekun osoby starszej bądź niepełnosprawnej może bezpłatnie skorzystać z przewozu, ale jego obecność należy wcześniej zgłosić. Fundacja zapewnia także przejazd grupom zorganizowanym zgłaszanym indywidualnie lub przez instytucje. Zapotrzebowanie takie trzeba jednak zgłosić z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Po raz pierwszy projekt „Dzwonię i jadę” był realizowany w Rudzie Śląskiej od lipca do października 2016 roku z funduszy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, z którego Fundacja Aktywni My pozyskała 18 tys. zł. Druga edycja przypadła na listopad i grudzień 2016 roku, zaś trzecia prowadzona była od kwietnia do grudnia 2017 roku.

Projekt „Dzwonię i jadę” został dofinansowany z budżetu miasta w ramach programu „Aktywizacja Osób Starszych”. Dofinansowanie w ramach wspomnianego programu otrzymały także: Rudzki Uniwersytet Trzeciego Wieku (20 tys. zł), Fundacja Aktywni Społecznie AS (20 tys. zł), Fundacja Zapasy Sportem Wszystkich Dzieci (3 600 zł), Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza (25 tys. zł), Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych In-nI (6 300 zł).

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter