Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

Wszystkich Świętych w Rudzie Śląskiej

Cmentarz, w tle drzewa i budynek.

W dniach 31 października - 1 listopada kierowcy w Rudzie Śląskiej muszą liczyć się ze zmianami w organizacji ruchu drogowego w rejonie cmentarzy. Osoby, które 1 listopada zdecydują się podróżować komunikacją miejską, będą mogły skorzystać z dodatkowych linii autobusowych C2 i C9. Przypominamy, że w tym dniu przejazd liniami ZTM jest bezpłatny.

31 października o godz. 18:00 nastąpi zmiana w organizacji ruchu w rejonie rudzkich cmentarzy. Będzie ona obowiązywać do późnych godzin wieczornych 1 listopada.

Przed cmentarzami zostaną wyznaczone specjalnie oznaczone miejsca dla pojazdów osób z niepełnosprawnościami. W bezpiecznym dotarciu do rudzkich nekropolii pomogą mundurowi regulujący płynność ruchu drogowego. Ponadto podczas „Akcji Znicz” funkcjonariusze Policji we wzmożony sposób sprawdzać będą prędkość, z jaką jadą kierowcy, ich trzeźwość oraz stan techniczny aut. Rudzka Straż Miejska jak zwykle przed dniem Wszystkich Świętych zwiększy częstotliwość patroli w okolicach cmentarzy z myślą o bezpieczeństwie osób porządkujących nagrobki i zapobieganiu ewentualnym kradzieżom kwiatów czy niszczeniu miejsc pochówku.

W okresie Wszystkich Świętych, w związku ze znacznym wzrostem liczby pasażerów, wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej, mające na celu ułatwienie dojazdów w rejon cmentarzy. 1 listopada po Rudzie Śląskiej będą kursowały dodatkowe linie specjalne o numerach C2 i C9. Ponadto 1 listopada podróże wszystkimi liniami Zarządu Transportu Metropolitalnego będą darmowe. Zmiany dotyczyć też będą rozkładów jazdy niektórych linii oraz podstawienia większych autobusów. Szczegółowy plan funkcjonowania komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych dostępny jest na stronie ZTM.

Dzień Wszystkich Świętych będzie po raz kolejny okazją do ratowania zabytków cmentarnych. Towarzystwo Miłośników Orzegowa, które działa w mieście od 16 lat, jak zwykle przeprowadzi kwestę na rzecz ratowania zabytków starej nekropolii w Orzegowie. 1 listopada w godz. 8:00 – 18:00 wolontariusze pojawią się na obu częściach cmentarza komunalnego oraz na starym cmentarzu parafialnym. Z kolei kwesta na rzecz Hospicjum Domowego im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej przeprowadzona zostanie przy rudzkich cmentarzach w dniach od 31 października do 3 listopada w godz. od 9.00 do 17.00.

Przypomnijmy, że cmentarze komunalne w Rudzie Śląskiej mają specjalną stronę internetową w systemie Netgis, dzięki której można szybko znaleźć lokalizację grobów. Park Pamięci w dzielnicy Kochłowice, który również jest cmentarzem komunalnym, korzysta z systemu Grobonet.

Zmiany w ruchu drogowym obowiązujące od 31 października od godziny 18:00 do późnych godzin wieczornych 1 listopada w poszczególnych dzielnicach Rudy Śląskiej

Dzielnica Ruda

Cmentarz przy ul. Porębskiej: od ul. Wolności wjazd możliwy jednokierunkowymi ulicami: Brańskiego i Kościelną, natomiast wyjazd jednokierunkowymi ulicami: Staszica oraz Porębską w kierunku ul. Zabrzańskiej. Parkowanie wyznaczone będzie wzdłuż ul. Brańskiego po lewej stronie oraz na odcinku jednokierunkowym ul. Kościelnej. Na odcinku ul. Porębskiej wzdłuż cmentarza będzie obowiązywał zakaz ruchu, który nie dotyczy dojazdu osób z niepełnosprawnościami do parkingu.

Dzielnica Godula

Cmentarz przy ul. K. Goduli: odcinek ul. Przedszkolnej oraz ul. Fabrycznej będzie jednokierunkowy. Będzie można zaparkować pojazd na parkingach pomiędzy placówkami handlowymi oraz na ulicach Przedszkolnej i Fabrycznej po lewej stronie.

Dzielnica Orzegów

Cmentarz przy ul. Kard. Hlonda: parkowanie dozwolone na ulicach Hlonda i Bytomskiej po lewej stronie, ulice te będą jednokierunkowe.

Dzielnica Bykowina

Cmentarz przy ul. 11 Listopada: na jednokierunkowej ul. 11 Listopada parkowanie będzie możliwe jednostronnie. Parkować można będzie na odcinku ul. Potyki, gdzie zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy.

Dzielnica Halemba

Cmentarz przy ul. 1 Maja (cmentarz komunalny): na ul. 1 Maja parkowanie będzie dozwolone na wydzielonych pasach postojowych pomiędzy cmentarzem a skrzyżowaniem z ul. Nowy Świat oraz na ulicach Chłopskiej i Strzelców Bytomskich, które w tym dniu będą ulicami jednokierunkowymi. Ponadto będzie możliwość parkowania na skrajnym pasie w kierunku Halemby.

Cmentarz przy ul. 1 Maja, Brodzińskiego: parkowanie będzie możliwe na ul. Brodzińskiego, a osoby z niepełnosprawnościami będą mogły pozostawić pojazd na wyznaczonym miejscu na ul. 1 Maja.

Cmentarz przy ul. Traugutta: ruch jednokierunkowy zostanie wprowadzony na odcinku ulicy Kaczmarka od ulicy Burszki do ulicy Traugutta oraz na ulicy Traugutta od ulicy Kaczmarka do ulicy Kochłowickiej. Parkowanie będzie dozwolone po lewej stronie przedmiotowych dróg.

Dzielnica Wirek

Cmentarz przy ul. Magdziorza i Brata Alberta: powyższe ulice będą jednokierunkowe, parkować będzie można po lewej stronie ulicy. Osoby z niepełnosprawnościami będą miały wydzielony parking na ul. Brata Alberta.

Cmentarz przy ul. Nowary, Ściegiennego: ulice Ściegiennego, Czajkowskiego, Zdziebkowskiej będą jednokierunkowe. Parkowanie po lewej stronie tych ulic.

Cmentarz przy ul. 1 Maja: ul. Polna będzie jednokierunkowa, parkowanie po jej lewej stronie.

Dzielnica Nowy Bytom

Cmentarz przy ul. Chorzowskiej: ul. Ratowników będzie jednokierunkowa od wyjazdu z parkingu do ul. Pokoju. Parkowanie możliwe będzie na parkingu przy ul. Chorzowskiej (wjazd od ul. Ratowników) i przy ul. Ratowników po jej lewej stronie za wjazdem na parking.

Cmentarz przy ul. 1 Maja, Hallera: od skrzyżowania powyższych ulic w kierunku dzielnicy Ruda oraz w kierunku dzielnicy Wirek na ul. 1 Maja zostaną wydzielone pasy postoju.

Dzielnica Kochłowice

Cmentarz przy ul. Wyzwolenia, Oświęcimskiej: miejsca postojowe zostaną wyznaczone na ulicach Oświęcimskiej i Krakowskiej. Na ul. Wyzwolenia dopuszczony będzie postój tylko dla osób z niepełnosprawnościami w zatoce parkingowej.

Cmentarz przy Alei Dworcowej: aleja Dworcowa będzie jednokierunkowa, postój po jej lewej stronie. Wyjazd ulicą Do Dworca.

Dzielnica Bielszowice

Cmentarz przy ul. Kokota: osoby z niepełnosprawnościami będą miały wyznaczone stanowiska przed bramą cmentarza. W celu zmniejszenia utrudnień zalecany jest postój na ulicach Powstańców Śląskich, Bielszowickiej i Równoległej.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter