„Wspólnie i aktywnie”
„Wspólnie i aktywnie” to hasło przewodnie tegorocznego Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych, który rozpocznie się 13 maja. – To będzie szczególny czas w roku dla nas wszystkich. Musimy się uczyć, że osoba niepełnosprawna nie jest gorszym obywatelem, dlatego podejmujemy działania by obalać bariery zarówno te architektoniczne jak i mentalne – podkreśla prezydent miasta Grażyna Dziedzic.
Dni 13 - 20 maja w Rudzie Śląskiej będą obfitowały w wiele imprez sportowych, spotkań integracyjnych o charakterze edukacyjnym, kulturalnym, rehabilitacyjnym i rekreacyjnym.
Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych zainauguruje o godz. 12:00 uroczysta sesja Rady Miasta, podczas której prezydent Grażyna Dziedzic przekaże symboliczny klucz do bram miasta osobom niepełnosprawnym. Sesję poprzedzi msza św. odprawiona o godz. 10:00 w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w intencji niepełnosprawnych mieszkańców Rudy Śląskiej oraz ich rodzin i opiekunów.
Przez kolejne dni tygodnia w mieście odbędą się różne imprezy i spotkania przygotowane z osobami niepełnosprawnymi, m.in. XVI już Spartakiada Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Olimpiada Radości” oraz plener artystyczny „Barwy Śląska” na placu Jana Pawła II. - Organizowane w ramach Tygodnia imprezy stanowią okazję do podjęcia wszechstronnej refleksji nad problematyką niepełnosprawności, promowania pozytywnego wizerunku człowieka niepełnosprawnego oraz zachętę i pozytywny przykład podejmowania działań integracyjnych w różnych dziedzinach życia społecznego – mówi Halina Ignor, Pełnomocnik Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych.
Podsumowaniem obchodów Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych w Rudzie Śląskiej będzie Regionalny Turniej Piłki Nożnej Olimpiad Specjalnych na Stadionie „Grunwald” wraz z imprezami towarzyszącymi.
Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych organizowany jest w Rudzie Śląskiej od jedenastu lat. Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objęli: prezydent miasta Grażyna Dziedzic oraz dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej ks. dr Krzysztof Bąk.
Co roku w imprezach organizowanych w ramach Tygodnia bierze udział coraz większa liczba rudzian.
W samej tylko „Olimpiadzie Radości” uczestniczy ponad 230 sportowców.
Organizatorami poszczególnych imprez są rudzkie stowarzyszenia, jednostki miejskie, szkoły oraz ośrodki tworzące system wsparcia w naszym mieście. Pomocą niepełnosprawnym zajmuje się ponad 20 organizacji pozarządowych. W mieście funkcjonuje Zakład Aktywności Zawodowej, w którym zatrudnionych jest ponad 85 osób z ustalonym stopniem niepełnosprawności. Rudzki zakład pomaga osobom ze stopniem niepełnosprawności w zakresie usamodzielniania się, a także uczy nowych umiejętności poprzez pracę w różnych zawodach. Podzielony jest na kilka działów. Największa liczba osób niepełnosprawnych zatrudniona jest w Dziale Usług Pralniczych i Dziale Usług Szwalniczo - Dekoratorskich.
W Rudzie Śląskiej w ubiegłym roku Miejski Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności wydał prawie 3500 orzeczeń, o ponad 1000 więcej niż w 2007 r. W 2011 orzeczenie uzyskało 3223 osoby, a w 2010 r. 3368 osób.
Tegoroczne obchody będą miały szczególny charakter ze względu na przyjętą przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Uchwałę z dnia 7 grudnia 2012 r. w sprawie przeciwdziałania wykluczeniu osób niepełnosprawnych. Sejm w uchwale apeluje do wszystkich obywateli oraz instytucji publicznych o podejmowanie różnorodnych inicjatyw służących realizacji Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, ratyfikowanej przez Polskę 6 września 2012 r.