Header decorative image
Kir Żałobny

Wolontariusze w Rudzie Śląskiej

Wolontariusze w Rudzie Śląskiej

Jesteście wzorem dla młodych ludzi. Wolontariat to nauka empatii, otwartości i tolerancji, których nigdy nie jest za wiele – mówiła dziś do wolontariuszy z Maroka, Gruzji, Grecji, Ukrainy i Albanii, prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. Przez cały tydzień młodzi ludzie uczą w trzech rudzkich gimnazjach języka angielskiego.

Od poniedziałku uczniowie gimnazjów numer 5, 8 i 9 w Rudzie Śląskiej uczestniczą w lekcjach prowadzonych przez wolontariuszy uczestniczących w projekcie edukacyjnym „Enter your future”. Jest to siódma edycja projektu prowadzonego przez AIESEC, która jest międzynarodową organizacją zrzeszającą 53 uniwersytety, m.in. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Ideą projektu „Enter your future” jest szerzenie wiedzy na temat innych krajów, tolerancji, zrozumienia międzykulturowego oraz aktywny rozwój umiejętności językowych wśród młodzieży. – Rudzkie gimnazja współpracują z Uniwersytetem Ekonomicznym, dzięki czemu możemy gościć w naszych szkołach wolontariuszy z różnych krajów – tłumaczy Bronisław Wilk, dyrektor Gimnazjum nr 5.

Od poniedziałku zajęcia z języka angielskiego w Gimnazjum nr 5 prowadzą Manana Khatiashvili z Gruzji i Xhorxina Qirjiolari z Albanii, w Gimnazjum nr 8 lekcje prowadzą Ibrahim Chakir z Maroka i Eka Mamaladze z Gruzji, a w Gimnazjum nr 9 uczą Daphne Druga z Grecji oraz Anastasiia Komarnytska z Ukrainy. – Zajęcia z wolontariuszami motywują uczniów do intensywniejszej nauki języka angielskiego i języków obcych w ogóle, poszerzają horyzonty myślowe – mówi Bronisław Wilk.  – To również promocja naszego miasta i Polski – dodaje. – Bardzo mi się tutaj podoba – mówiła Eka Mamaladze. – Widzę jak dużo wspólnego ma Gruzja z Polską, m.in. pierogi – dodaje. – Przede wszystkim mieszkają tu bardzo gościnni ludzie – podkreśliła Daphne Druga, która chce zostać w przyszłości dyplomatą. – Cieszę się, że mogę poznać Polskę, a także że mogę opowiedzieć Polakom o Maroku – mówił Ibrahim. – Dla nas, uczestników projektu, taka wizyta to niepowtarzalna okazja poznania waszego kraju, ale także do nabycia nowych doświadczeń – dodał.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter