Wolontariat jest fajny!

Uczniowie rudzkiego Gimnazjum nr 14 im. prof. Jana Karskiego wiedzą jak pomagać! W ostatnim czasie aktywnie włączyli się w grę POLICHROM, organizowaną przez Regionalne Centrum Wolontariatu. Dziś w Katowicach podsumowano pierwszą edycję tej inicjatywy. – Nie ma bardziej skutecznego sposobu, by przekonać, że dawanie daje więcej radości niż branie, jak stworzenie możliwości konkretnego zaangażowania w pomoc innym – podkreśla Katarzyna Nowara, opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu.
Szkolne Koło Wolontariatu w Gimnazjum nr 14 im. prof. Jana Karskiego działalność rozpoczęło w 2005 roku i w ciągu 10 lat „zaraziło” swoimi pomysłami i akcjami liczną rzeszę młodych ludzi. Aktualnie koło liczy sobie 30 członków. - Jak pomagali? Poprzez uważne rozglądanie się wokół siebie, dostrzeganie w najbliższym otoczeniu koleżanek i kolegów, którzy potrzebowali dobrego słowa, uśmiechu, konkretnej pomocy. Poprzez dzielenie się swoim wolnym czasem, poświęcając go na udział w akcjach „Podziel się posiłkiem- podziel się zakupami” czy corocznej kweście na miejscowym cmentarzu na rzecz rudzkiego hospicjum – wymienia Nowara. - Chętnych z roku na rok przybywało, co potwierdziło, że gimnazjaliści potrzebują „konkretu”- garną się do pomagania, chcą czuć się potrzebni – dodaje.
Nowe możliwości zaangażowania na rzecz innych stworzyło przystąpienie do gry POLICHROM zorganizowanej w ramach projektu „Wolontariat? Gram w to” przez Regionalne Centrum Wolontariatu w Katowicach. Jej celem jest popularyzacja wolontariatu wśród młodzieży szkolnej.
W skrócie, biorąc w niej udział, uczestnicy realizowali 3 duże misje oraz mniejsze wyzwania. W ramach I misji, która dotyczyła niepełnosprawności, członkowie koła włączyli się do akcji „Szlachetna paczka”, zbierając żywność, środki czystości, przybory szkolne oraz fundusze na zakup węgla dla wielodzietnej rodziny będącej w niezwykle trudnej sytuacji. - Świadomość tego, że pomoc trafi do znanej uczniom rodziny wychowującej niepełnosprawne dziecko wyzwalała w młodych wolontariuszach jeszcze większe pokłady pozytywnej energii i zapału – tłumaczy opiekunka grupy. Uczniowie podjęli się także zorganizowania loterii fantowej podczas szkolnego balu karnawałowego, z której dochód przeznaczony został na pomoc choremu na ostrą białaczkę limfatyczną małemu mieszkańcowi Rudy Śląskiej. Członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu pomogli również w przygotowaniu integracyjnych jasełek Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 im. Św. Łukasza oraz Zespołu Szkół Specjalnych nr 4.
II misja POLICHROMU koncentrująca się na tak istotnych problemach, jak dyskryminacja, mowa nienawiści i wykluczeniu społecznym, zmobilizowała członków Szkolnego Koła Wolontariatu do przeprowadzenia zajęć z młodszymi klasami. Przebiegły one pod hasłem „Hejtowanie” i były odpowiedzią na coraz bardziej powszechną agresję słowną w Internecie. Młodzi wolontariusze uczyli, jak reagować na „hejtowanie”, zachęcali do nieulegania negatywnemu zjawisku.
W ramach III misji, dotyczącej kultury i sportu, członkowie Szkolnego Koła Wolontariatu włączyli się w zorganizowanie Turnieju Pokoleń w piłce siatkowej, jaki odbył się w ramach Festynu Rodzinnego. - Impreza była okazją do integracji mieszkańców dzielnicy, spotkania się uczniów, absolwentów, rodziców a nawet dziadków z pracownikami szkoły. Wywołującymi szczególne emocje były mecze siatkówki, w których zmierzyli się reprezentanci wszystkich pokoleń – wspomina Katarzyna Nowara.