Wielkie sprzątanie na dworcu
Gruz, pył, farba oraz odlatujący tynk, czyli metamorfoza dworca w Chebziu rozpoczęta! Teatr Bezpański oraz Galeria Bibu wspólnymi siłami zamierzają przywrócić blask swojej nowej siedzibie. W ubiegły weekend zainicjowano zmiany, dzięki którym, z pomocą przyjaciół oraz sympatyków instytucji, chebziański dworzec z czasem odżyje na nowo.
W sobotni poranek rozpoczęły się prace remontowe na dworcu w Chebziu. Przed budynkiem stawiło się ok. 40 osób, które przez kolejne 12 godzin w pocie czoła walczyły z remontem dawno nie odnawianych ścian. Kolejne prace odbędą się już w następny weekend. W sobotę ekipa weźmie się do ostatecznych porządków, zaś na niedzielę przewidziano wielkie malowanie. – Serdecznie wszystkich zapraszamy w najbliższy weekend na dworzec. Wspólnymi siłami sprawimy, że nasza siedziba nabierze blasku – zachęca Marlena Hermanowicz, dyrektor artystyczna Teatru Bezpańskiego i Michał Pamuła z Galerii BIBU.
16 lutego artyści Teatru Bezpańskiego oraz Grupy BIBU otrzymali z rąk prezydent Grażyny Dziedzic symboliczne klucze do budynku starego dworca w Chebziu, dzięki czemu stał się on ich oficjalną siedzibą. Teatr chciałby wykorzystać część pomieszczeń na swoją siedzibę. Planuje też organizację w hali dworca spektakli, recitali, koncertów i wystaw. Z kolei Galeria BIBU zamierza w tym roku zorganizować projekt „Przystanek Chebzie”. Miałby to być cykl koncertów z pogranicza soul, funk, hip-hop, reggae.
Jak dotąd w budynku chebziańskiego dworca odbyły się trzy imprezy. We wrześniu ubiegłego roku zainicjowano spotkanie pod hasłem „Chillout w Chebziu”, towarzyszące oficjalnemu przejęciu dworca przez miasto. W listopadzie zaś odbyło się „Chebzie Hop” – hiphopowa zabawa połączona z freestylową „Bitwą o głosy”. Luty upłynął w iście walentynkowym nastroju. - Recital Artystów Teatru Bezpańskiego „Walentynki…Ratuj się kto może!!!” odegrany po raz pierwszy w nowej siedzibie teatru oraz galerii dał początek zmianom, kulturalnej rewolucji, której właśnie jesteśmy świadkami. Przed nami już kolejny spektakl - 23 marca „Pieją kury pieją, nie mają koguta” – podkreśla Renata Młynarczuk, naczelnik wydziału komunikacji społecznej i promocji miasta.
Pierwszy budynek dworca kolejowego w Chebziu został wybudowany w 1859 roku. Obecnie używany kompleks stacyjny powstał pod koniec XIX wieku i składał się m.in. z budynku głównego dworca, budynku biurowego, poczty, warsztatów i zabudowań peronu. Jednym z ciekawszych obiektów zabytkowych jest budynek kolejowy, z elewacją z różnokolorowej cegły z odsłoniętą stalową konstrukcją. Oprócz peronu dolnego, który obsługuje linię kolejową nr 137, do stacji należy także peron górny znajdujący się po drugiej stronie budynku stacyjnego. Na stacji kolejowej zatrzymują się pociągi osobowe Kolei Śląskich do Gliwic, Katowic, Dąbrowy, Górniczej Ząbkowic, Zawiercia i Częstochowy.