Header decorative image
Kir Żałobny

Wielki świat na małych znaczkach

Logotyp XXIII Ogólnopolskiej Wystawy Filatelistycznej.

W dniach 22-26 września br. w naszym mieście odbędzie się XXIII Ogólnopolska Wystawa Filatelistyczna „RUDA ŚLĄSKA 2023”, organizowana przez Polski Związek Filatelistów we współpracy z Pocztą Polską. Zbiory będzie można oglądać w hali widowiskowo-sportowej im. Rudzkich Olimpijczyków w dzielnicy Halemba.

Wystawa ma miejsce w roku szczególnych rocznic, m.in. przypomniana tu będzie 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, 35-lecie istnienia Oddziału Polskiego Związku Filatelistów w Rudzie Śląskiej oraz 135. rocznica urodzin wybitnego polskiego filatelisty, Stanisława Adamskiego.

Będzie to najwyższej rangi wystawa tzw. numerowana. Odbywają się one co 5 lat - od 1919 roku, czyli od I Polskiej Wystawy Marek w Warszawie. Obecni będą najwybitniejsi kolekcjonerzy z Polski, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Węgier, Ukrainy, Czech i Słowacji. Zaprezentują oni eksponaty filatelistyczne umieszczone na łącznie 505 tzw. ekranach. Ozdobą będzie eksponat przygotowany przez Muzeum Poczty i Telekomunikacji z Wrocławia, prezentujący projekty i próby znaczków z Mikołajem Kopernikiem.

- W dniu otwarcia wystawy zostanie zorganizowana samochodowa poczta specjalna i będzie można porozmawiać z projektantami znaczków – mówi Andrzej Nowak, znany filatelista z Rudy Śląskiej, wieloletni prezes „jubileuszowego” Oddziału PZF w Rudzie Śląskiej. - Natomiast młodzież spotka się z olimpijczykami z Rudy Śląskiej. 22 września zostanie wprowadzony do obiegu znaczek pocztowy z obiektem z naszego miasta. To będzie największa gratka dla filatelistycznego rudzkiego środowiska i prezent na 35-lecie oddziału – dodaje.

Na 23 września zaplanowano wręczenie filatelistycznych „Oscarów”, które odbędzie się podczas uroczystej Gali Polskiej Kapituły Filatelistycznej. Statuetki „Prymus” – to najbardziej prestiżowe wyróżnienia w świecie polskiej filatelistyki. Ponadto organizatorzy zapraszają na wiele spotkań klubów zainteresowań, spotkania i ciekawe prelekcje oraz m.in. na spotkanie Grupy KRYPTOZNACZEK. Tam będzie można dowiedzieć się więcej o nowatorskim kolekcjonerstwie kryptoznaczków, znajdującym już w tej chwili wielu zwolenników. Wystawie towarzyszą prezentacje, które mogą przyciągnąć całe rodziny, a przede wszystkim najmłodszych np. z dziedziny modelarstwa, kolekcjonowania widokówek, numizmatyki, kapsli, kart do skata itp.

Na znaczkach jak w lustrze odbija się całe życie, historia cywilizacji i naukowe odkrycia, świat przyrody, podróże i sztuka. To przestrzeń, gdzie małe arcydzieła przypominają życie naszych przodków, naszego dzieciństwa, kultury i tradycji. Wyjątkowego charakteru okazom filatelistycznym dodaje ich wartość, choć prawdziwy filatelista tę cechę znaczków stawia na samym końcu. Cóż, że za kilka milionów można nabyć najcenniejsze eksponaty, gdy tak naprawdę liczy się to, o czym opowiadają, jakie wiążą się z nimi historie, czasem dramaty oraz jaką tak naprawdę mają wartość niematerialną.

W związku z wystawą zaplanowano specjalne wydawnictwa: znaczki, kartki pocztowe oraz datowniki okolicznościowe. Wszystko bardzo cenne dla kolekcjonerów i dokumentujące te szczególne dni.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter