Header decorative image
Kir Żałobny

Weekendowe sukcesy w wodzie

Ostatni weekend dla rudzkich ratowników i pływaków okazał się pomyślny! Rudzcy ratownicy zaprezentowali się w Grand Prix Moravie w Brnie, zaś podopieczni UKS MANTA Kochłowice Ruda Śląska rywalizowali podczas Zimowych Mistrzostw Polski w Pływaniu w Olsztynie.

Rudzcy ratownicy w Grand Prix Moravie w Brnie zasilili ekipę reprezentacyjną w składzie: Anna Nocoń, Magdalena Skudlik, Aleksandra Spodzieja oraz Klaudiusz Matura. Drużyna WOPR Polska zajęła 2 miejsce w klasyfikacji końcowej drużyn, a rudzianie zaliczyli świetny występ. Anna Nocoń oraz Klaudiusz Matura zwyciężyli w klasyfikacji JUNIOR oraz ustanowili nowe rekordy zawodów w konkurencji 100m holowanie manekina w płetwach. Wynik Anny - 1:01,74 jest również nowym rekordem Polski w kategorii junior. W konkurencjach indywidualnych Anna Nocoń zwyciężała 3-krotnie, i 2 razy zajęła drugie miejsce, zaś Klaudiusz Matura wywalczył po jednym złotym i srebrnym medalu.

Magdalena Skudlik 3-krotnie zajmowała miejsca w pierwszej dziesiątce zawodów, najbliżej medalu była w swojej koronnej konkurencji – 100m holowanie manekina w płetwach gdzie zajęła 4 miejsce. Aleksandra Spodzieja w rywalizacji seniorek, aż 4 razy kończyła rywalizację w pierwszej dziesiątce zawodów. Zarówno Magdalena jak i Aleksandra zajęły 9 miejsce w klasyfikacji końcowej kolejno Junior i Senior.

Rudzcy ratownicy przyczynili się również do wywalczenia 3 medali w konkurencjach sztafetowych. Magdalena Skudlik i Anna Nocoń z koleżankami z reprezentacji dwukrotnie stawały na drugim stopniu podium. Dziewczyny ustanowiły również nowy rekord Polski juniorek w sztafecie 4x25m holowanie manekina. W sztafecie 4x50m z pasem mężczyzn wystąpił Klaudiusz Matura zdobywając brązowy medal.

14 letni pływacy z Manty w tym samym czasie rywalizowali w Olsztynie w składzie: Marta Skudlik, Weronika Majewska, Filip Ptak, Dawid Nowotny i Jakub Dudziński. Były to pierwsze duże zawody na arenie krajowej zawodników z rocznika 2001, gdzie do rywalizacji stanęło około 650 zawodników.

- Wszyscy zawodnicy znacząco poprawili swoje dotychczasowe rekordy życiowe, zajmując miejsca w połowie stawki – podkreśla Mateusz Niegot, trener rudzkich pływaków i ratowników. Najbliżej rywalizacji w popołudniowych finałach była Marta Skudlik, która zajęła 25 pozycje w konkurencji 100m stylem klasycznym, oraz Nowotny Dawid, który zajął 29 lokatę na dystansie 200m stylem klasycznym.

W marcu, rudzcy pływacy i ratownicy zmierzą się podczas trzech spotkań: Mistrzostwach Polski w pływaniu 15-latków (13-15 marca), Zimowych Mistrzostwach Śląska w ratownictwie wodnym (22 marca) oraz Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików 13letnich (26-27 marca).