Urok starej porcelany
Serwisy obiadowe i kawowe, zestawy do herbaty i konfitur, a także porcelanowe i biskwitowe figurki sakralne można oglądać od dzisiaj w Muzeum Miejskim. Kolekcja ze zbiorów Muzeum ukazuje różnorodność form i dekoracji porcelany z lat 30- tych, 40- tych i 50- tych dwudziestego wieku. W ramach ekspozycji, która potrwa do 22 czerwca Muzeum przygotowało warsztaty ze zdobienia porcelany dla dzieci i młodzieży.
- Wystawa „Urok starej porcelany” ukazująca najciekawsze eksponaty ze zbiorów Muzeum Miejskiego, to efekt naszej kilkunastoletniej działalności kolekcjonerskiej – mówi Barbara Nowak, dyrektor Muzeum Miejskiego. - Obecnie kolekcja porcelany liczy prawie 500 pozycji, co stanowi ponad 15% wszystkich zbiorów Działu Etnografii - dodaje dyrektor.
Kolekcja rudzkiego Muzeum to głównie porcelana użytkowa pochodząca z fabryk porcelany „Giesche” w Katowicach-Bogucicach i „Huta Franciszka” w Bykowinie, wyprodukowana pomiędzy 1929 a 1952 rokiem. W skład zbioru wchodzą naczynia użytkowe i stołowe. Są to przede wszystkim serwisy obiadowe i kawowe, do herbaty, deserowe i do konfitur. Większość utrzymana jest w tonacji białej lub kości słoniowej, a charakteryzuje je bogactwo i różnorodność form i dekoracji.
Ekspozycję porcelany użytkowej wzbogacają porcelanowe i biskwitowe, polichromowane figurki sakralne. - Wyroby te cieszyły się niegdyś dużą popularnością w śląskich domach, stanowią więc dzisiaj bardzo wartościowe zabytki i tworzą materialne dziedzictwo kulturowe Górnego Śląska – zachęca do obejrzenia wystawy Barbara Nowak. Wystawie towarzyszy katalog prezentujący zbiory, który można nabyć w Muzeum Miejskim w cenie 5 zł.
Ponadto w ramach prezentowanej ekspozycji Muzeum Miejskie przygotowało warsztaty zdobienia porcelany dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży.
Dzisiejsze uroczyste otwarcie wystawy uświetnili występem artystycznym pedagodzy i uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej. Wystawa czynna będzie dla zwiedzających do 22 czerwca br.