Header decorative image
Kir Żałobny

Traktem Rudzkim do Europy

grafika z tytułem imprezy i logo akcji Dni Otwarte.eu

Rudzkie obchody DOFE odbędą się w sobotę, 11 maja br. O godz. 14:00 na zainteresowanych spacerem wzdłuż kolonii robotniczej Ficinus, przez Górę Antonia do Amfiteatru przy ul. Czarnoleśnej czekać będzie przewodnik. Zbiórka przy budynku Biblioteki Ficinus, przy ul. P. Kubiny 24 w dzielnicy Wirek.  Na spacer obowiązują zapisy  pod numerem tel. 32 342 36 06. – Zapraszam na wyprawę śladami mieszkańców Ficinusa, ścieżkami zrewitalizowanej hałdy, która stanowi pozostałość po hucie cynku „Liebe-Hoffnung” do amfiteatru w rejonie ulicy Czarnoleśnej, gdzie o godz. 16:00 rozpocznie się koncert Orkiestry Dętej KWK „Pokój” – zaprasza Michał Pierończyk, prezydent Miasta Ruda Śląska. - Strefa wypoczynku na zrewitalizowanym terenie ruin amfiteatru to doskonałe miejsce do organizacji plenerowych wydarzeń – dodaje.

Swoim zasięgiem strefa ta obejmuje obszar blisko pół hektara, na którym znajdowały się m.in. pozostałości amfiteatru. - Rewitalizacja tego miejsca polegała na nadaniu mu funkcji wypoczynkowej. Wyremontowane zostały zniszczone betonowe stopnie amfiteatru. Dodatkowo pojawił się szereg elementów małej architektury, takiej jak ławki, stoły piknikowe, stojaki rowerowe. Całość dopełnia pergola oraz mały plac zabaw - wylicza prezydent Michał Pierończyk. Inwestycja kosztowała ponad 1,2 mln zł i podobnie jak cały Trakt Rudzki objęta jest dofinansowaniem unijnym.

Przypomnijmy, że Trakt Rudzki to ścieżka pieszo-rowerowa, a  miejscami także rolkarska, która łączy obiekty sportowe, parki, skwery oraz miejsca związane z historią Nowego Bytomia i Wirku. W ramach projektu zrewitalizowanych zostało łącznie 7 dużych obszarów zielonych, w tym kilka parków o łącznej powierzchni 35 ha. Przebiega od ul. Nowary przez podnóże hałdy do ul. Katowickiej. Dalej wiedzie ul. Tuwima, Kupiecką, Obrońców Westerplatte do hałdy przy ul. 1 Maja. Następnie prowadzi przez tereny hałdy do ul. Czarnoleśnej. Dalej trasa przebiega przez park przy ul. Hallera, a następnie pobiegnie tą ulicą w kierunku parku Dworskiego. Na realizację inwestycji miasto pozyskało ponad 8 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

 

grafika przedstawiająca harmonogram imprezy, mapkę i  zdjęcia hałdy, domku na Ficinusie, orkiestry dętej oraz amfiteatru

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter