Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

„Tabulka” dla Alojzego Lysko

„Tabulka” dla Alojzego Lysko

Alojzy Lysko laureatem honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. Podczas trwającego Festu Literackiego „Kakauszale” pisarzowi przyznano tytuł „Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXII” i wręczono mu symboliczną „Tabulkę”. – Co roku wyróżniamy osobę, która naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę. To autor ze Śląska, któremu bliskie są sprawy regionu – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP. Pamiątkowa tablica z nazwiskiem Alojzego Lysko zostanie wmurowana w jedną z alejek przy zabytkowym dworcu kolejowym w Chebziu, tzw. bibliogrodzie.

Alojzy Lysko urodził się w Bojszowach, studiował administrację na Uniwersytecie Śląskim. To znany samorządowiec, poseł, regionalista i pisarz. - Dzisiejszy laureat „Tabulki” jest autorem ponad 40 książek, ale największym jego dokonaniem jest dzieło życia, czyli cykl „Duchy wojny” zamykający się w dziesięciu tomach, który definiuje na śląskim firmamencie literackim etos górnośląski w kontekście nawałnic historycznych – mówił Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej wygłaszając laudację na temat laureata.  - Na ponad tysiącu stronach autor rozpisał 667 dni z życia Ślązaka Alojzego, żołnierza Wehrmachtu. Tekst, pisany w języku śląskim, wzbogacony został ponad 500 oryginalnymi zdjęciami z epoki – dookreślającymi klimat, ale także będącymi samoistnymi świadkiem tamtych dni -  dodał Gałuszka.

Podczas wieczoru zebrani w siedzibie Stacji Biblioteka mieli okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z nagrodzonym. Spotkanie zostało poprzedzone występem muzycznym projektu Adam Oleś hurdu_hurdu.

„Tabulka” to wyróżnienie honorowe dla najlepszego śląskiego autora przyznawane corocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej. Sama nagroda wykonana jest z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w bibliogrodzie, czyli na placu przy Stacji Biblioteka – głównej siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej (autor otrzymuje wersję Tabulki w formie statuetki).

Do tej pory „Tabulkę” otrzymali: Henryk Waniek (MMXV), ks. Jerzy Szymik (MMXVI), Zbigniew Kadłubek (MMXVII), Kazimierz Kutz (MMXVIII), Szczepan Twardoch (MMXIX), Tadeusz Sławek (MMXX) i Lech Majewski (MMXXI).

Gala wręczenia „Tabulki” odbywa się w ramach Festu Literackiego „Kakauszale”, który w tym roku ma swoją ósmą edycję. - Ta impreza ma przede wszystkim wspierać śląską literaturę i jej twórców, ale także promować ją poza granicami naszego miasta i regionu – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – „Kakauszale” już od pierwszej edycji cieszą się wielkim zainteresowaniem miłośników książek i na stałe wpisały się w tradycję naszego miasta – dodaje.

W tym roku impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej podzielona została na cztery części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bonczyka, galę wręczenia „Tabulki”, VII Targi Śląskiej Książki połączone z prezentacjami autorskimi oraz Gyburstag Karola Goduli.

Za tydzień 19 października /środa/ odbędą się VIII Targi Śląskiej Książki. W czasie imprezy w godz. od 13:00 do 18:00 śląscy wydawcy zaprezentują swoje najnowsze książki (dostępne z rabatem), które podpisywane będą przez autorów biorących udział w targach. Poza tym odbędą się także spotkania autorskie oraz QR’owe poszukiwanie skarbu Goduli. Nie zabraknie także gier i zabaw dla najmłodszych.

Podczas targów propozycje edytorskie oraz swoich autorów zaprezentują: Biblioteka Śląska, Dom Współpracy Polsko–Niemieckiej, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach, Księgarnia św. Jacka, Muzeum Górnośląskie, Muzeum Historii Katowic, Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, Polski Związek Filatelistów koło Ruda Śląska, Śląski Klub Fantastyki, Azory Wydawnictwo, Wydawnictwo Jamakasz, Wydawnictwo Silesia Progress, Wydawnictwo Śląskie ABC, Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, Instytut Śląski, Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, Górnośląskie Towarzystwo Literackie, Wydawnictwo Sonia Draga, Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

W tej edycji „Kakauszali” na uczestników Festiwalu czeka jeszcze jedno wydarzenie.

26 października zaplanowano Gyburstag Karola Goduli, który rozpocznie się o godz. 17:30, a zakończy o 19:00 wspólną biesiadą. – Będzie to impreza promująca postać Karola Goduli, mająca charakter sympozjonu, zamykająca Kakauszale – Fest Literacki 2022 – zdradza Krystian Gałuszka.

Warto dodać, że każdego roku motywem przewodnim Festu są tzw. kakauszale, czyli po śląsku łuski kakaowe. Uczestnicy imprezy mogą częstować się tym szczególnym napojem podczas wydarzenia.

Siedziba tzw. Stacji Biblioteka, gdzie odbywa się Fest Literacki, znajduje się w Rudzie Śląskiej – Chebziu przy ul. Dworcowej 33, w zabudowaniach zabytkowego dworca kolejowego.

 

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter