Kir Żałobny

Święto Niepodległości w Rudzie Śląskiej

Na pierwszym planie 3 maszty z biało-czerwonymi flagami, na drugim planie zabytkowe kamienice.

Tradycyjna msza św. w intencji Ojczyzny, biegi oraz gala wręczenia „Hanysów” – tak w skrócie w Rudzie Śląskiej będzie świętowana 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. – To wyjątkowy dzień, kiedy oddajemy hołd wszystkim, dzięki którym cieszymy się wolną i niepodległą Ojczyzną, ale też przypomnienie, że „wolność nie jest dana nam raz na zawsze” – mówi Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – Trzeba o nią dbać i pielęgnować, by Polska już nigdy nie została wymazana z mapy Europy – podkreśla.


- Zapraszam wszystkich mieszkańców do obchodów tego święta i zachęcam do wywieszenia biało-czerwonej flagi – apeluje prezydent. – To najprostszy, a jakże piękny gest będący wyrazem naszego szacunku dla Ojczyzny i pamięci o wydarzeniach 1918 roku – podkreśla.


Jak zwykle rudzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny i mieszkańców Rudy Śląskiej. Nabożeństwo odbędzie się w kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w dzielnicy Ruda o godz. 10:00. Uroczystą oprawę zapewni Orkiestra Dęta KWK „Pokój” pod batutą Jacka Kampy. Po mszy św. (około godz. 11:20) na cmentarzu parafialnym przy ul. Porębskiej złożone zostaną kwiaty przy mauzoleum upamiętniającym poległych w walce o niepodległość Polski.


Jak zwykle 11 listopada będzie świętowany również na sportowo. W halembskim lesie, przy Szkole Podstawowej Sportowej nr 15, odbędą się XXX Biegi Niepodległości. W zawodach można wziąć udział bez względu na przygotowanie czy wiek, a do wyboru jest start w biegu głównym na dystansie 12 km zaplanowanym na godz. 11:15 lub rekreacyjnym oraz nordic walking na dystansie 4 km, który rozpocznie się o 11:20. Osoby, które nie zdążą zapisać się przez internet mogą zrobić to na miejscu, w biurze zawodów do godz. 10:45. Uczestnicy biegu głównego zostaną podzieleni na osiem kategorii w zależności od płci i wieku. Najlepsi zawodnicy zostaną nagrodzeni o godz. 13:00. Otrzymają oni puchary oraz nagrody finansowe. Uczestnicy mogą liczyć także na pamiątkowe medale. Wezmą także udział w losowaniu rowerów.


Z kolei o godz. 17:00 w Śląskim Teatrze Impresaryjnym rozpocznie się 27. gala wręczenia „Hanysów”. „Hanys” to nagroda przeznaczona dla wybitnych Ślązaków, ale również osób spoza regionu za ich pracę na rzecz Śląska. Nagradzani są przedstawiciele świata sportu, nauki, kultury, przemysłu czy biznesu, a także instytucje. Ich pomysłodawcą i reżyserem jest Grzegorz Poloczek, kabareciarz, satyryk, autor tekstów i piosenkarz. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Halina Mlynkova.


Warto również pamiętać, że 10 listopada o godz. 17.00 w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. Wystąpią Izabela Migocz (śpiew) oraz Katarzyna Rzeszutek (akompaniament). Wstęp jest bezpłatny, ale z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Rezerwacja pod nr tel. 32 248 44 57 lub w siedzibie muzeum.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter