Kir Żałobny

Studencki pomysł na rewitalizację Orzegowa

Studencki pomysł na rewitalizację Orzegowa

Niedawno skończyli 20 lat, są studentami Śląskiej Wyższej Szkoły Technicznej i mają pomysł na zagospodarowanie ośrodka sportowego w Orzegowie. Studencka koncepcja na tyle spodobała się władzom miasta, że te postanowiły ją realizować. Pierwsze prace rozpocząć się mają już w tym roku. W budżecie miasta zarezerwowano na ten cel prawie 2 mln zł.

Pomysł na zagospodarowanie ośrodka urzekł władze miasta swoją prostotą oraz nieskomplikowanymi założeniami. – Jest to strzał w dziesiątkę. Zaprezentowana koncepcja pozwala nam na wykorzystanie tego, co już mamy. Co ważne, studenci w swojej pracy pomyśleli o wszystkich przyszłych użytkownikach kompleksu. W ten sposób coś dla siebie znajdzie zarówno młodzież, rodziny z dziećmi jak i seniorzy – mówi Grażyna Dziedzic. – Praca studentów jest kolejnym dowodem na to, że należy dawać szansę młodym ludziom, bo ci dobrze pokierowani naprawdę mogą wiele wnieść w rozwój naszego miasta – dodaje prezydent.

Przedstawiona koncepcja zakłada zadaszenie istniejącego lodowiska, które latem pełni rolę boiska ze sztuczną nawierzchnią do gry w piłkę nożną oraz tenisa. Dach symbolizować ma lodowe kry, w ten sposób już z daleka wskazywać będzie na charakter obiektu. Ponadto znajdująca się obok skarpa wykorzystana zostanie do budowy toru dla rolkarzy i rowerzystów, którzy już teraz korzystają z tego miejsca. Zimą natomiast byłoby to idealne miejsce do zjazdu na sankach. Poniżej skarpy, a obok lodowiska, znalazłby się skatepark, stoły do gry w szachy oraz siłownia na wolnym powietrzu. Dzieci mogłyby natomiast korzystać z placu zabaw, który również został przewidziany w koncepcji studentów.

Młodzi architekci w ciekawy sposób chcą również zagospodarować istniejący wał ziemny oddzielający lodowisko od znajdującego się obok boiska trawiastego. – Jest to naturalna trybuna do obserwacji wydarzeń rozgrywających się na boisku. Zaproponowaliśmy utworzenie trawiastych miejsc siedzących w taki sposób, żeby również śledzić to, co się dzieje na lodowisku – mówi Daniel Milewski, jeden z autorów koncepcji. - Prawdziwa niespodzianka czeka jednak we wnętrzu wału ziemnego, gdzie powstałby budynek wypożyczalni łyżew oraz kompleks szatni i sanitariatów – dodaje.

Innym z ciekawych rozwiązań zaproponowanych przez studentów jest wykorzystanie muru przy lodowisku do wyświetlania filmów w kinie letnim oraz wbudowanie w skarpę przeszklonego budynku, w którym znalazłby się lokal gastronomiczny. – Korzystający z pomieszczenia rodzice mieliby idealny widok na bawiące się na stoku dzieci, sami natomiast przebywaliby w komfortowych warunkach – wyjaśnia Jacek Janik, współtwórca projektu zagospodarowania obiektu.

Inspiracją do opracowania koncepcji zagospodarowania ośrodka w Orzegowie przez czwórkę studentów Śląskiej Wyższej Szkoły Technicznej była lektura wyników ankiety przeprowadzonej wśród mieszkańców Warszawy, która dotyczyła pomysłów na budowę podobnego kompleksu w stolicy. – Mieszkańcy Warszawy nie chcieli rewolucji i wielkiej inwestycji, oczekiwali jedynie dostosowania tego, co już jest przez nich wykorzystywane. W tę stronę również i my chcieliśmy pójść, dlatego w przedstawionych przez nas założeniach skupiliśmy się na tym, co już teraz znajduje się w kompleksie w Orzegowie. Ponadto zdawaliśmy też sobie sprawę, że szansę powodzenia będzie miał tylko taki projekt, którego realizacja znajdzie się w finansowych możliwościach miasta - tłumaczy Daniel Maryniak.

Jakie są szanse powodzenia realizacji tej koncepcji? W ocenie Piotra Janika, naczelnika Wydziału Inwestycji, są one spore. - W tym roku miasto na zagospodarowanie tego obiektu zabezpieczyło 1,8 mln zł, kwota ta zostanie przeznaczona na projekt oraz wykonanie części inwestycji. Plusem przedstawionej przez studentów koncepcji jest możliwość realizacji jej etapami. W ten sposób sukcesywnie powstawałyby te elementy, na które w danym momencie są środki w budżecie miasta – ocenia Piotr Janik.

Pierwszym krokiem do realizacji studenckiej koncepcji jest zlecenie opracowania projektu inwestycji. W dalszej kolejności miasto czeka wybór wykonawcy oraz przystąpienie do pierwszych prac budowlanych. Te ostatnie powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Zagospodarowanie ośrodka sportowego w Orzegowie wpisuje się w szerokie działania na rzecz rewitalizacji całej dzielnicy. Proces przywrócenia świetności Orzegowa jest jednym z najważniejszych celów obecnej kadencji władz miasta. – Miejsce to ma niezwykły potencjał i może być prawdziwą perełką, która przyciągnie nie mniej turystów niż katowicki Nikiszowiec – uważa prezydent Grażyna Dziedzic.

W ramach rewitalizacji Orzegowa w tym roku miasto za 1,3 mln zł zamierza zaadaptować budynki przy ul. Hlonda 29 na Centrum Inicjatyw Społecznych.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter