Header decorative image
Kir Żałobny

Spotkanie ze śląską powieściopisarką

grafika zapowiadająca spotkanie, zdjęcie domku z kolonii Ficinus i zdjęcie gościa

27 marca br. gościem spotkania z cyklu „Twórczy czwartek na Ficinusie” będzie Gabriela Anna Kańtor, która opowie o swojej twórczości. Jej zamiłowanie do śląskości zaowocowało kilkoma powieściami, wśród których znalazła się historia rudzkiego Kopciuszka czy opowieść o  rzeźbiarzu Theodorze Erdmannie Kalide, nazywanym śląskim Michałem Aniołem. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17:00 w siedzibie Biblioteki Ficinus przy ul. Pawła Kubiny 24 w Rudzie Śląskiej - Wirku.

Czwartkowy wieczór będzie okazją do spotkania z autorką, dzięki której możemy poznać historię postaci związanych ze Śląskiem.  Dwie z jej powieści historycznych opowiadają o losach rudzkiego Kopciuszka – Joanny Gryzik, której Karol Godula zapisał swój majątek. – Choćbym jeszcze przeczytała albo napisała nie wiem ile książek, ta postać nigdy mnie nie opuści - pozostanie we mnie na zawsze – mówi autorka dwóch tomów o Joannie Gryzik. - Rok za rokiem mija od pamiętnego ślubu Śląskiego Kopciuszka z hrabią Schaffgotsch i tak samo mija czas od napisania mojej książki o tych bohaterach. I wciąż nie sposób zapomnieć o tej niezwykłej, a przecież prawdziwej historii, dlatego bardzo się cieszę, że wydawnictwo MG planuje ponowne wydanie książki „Pani na Kopicach” już na początku tego lata – zaznacza autorka.

Gabriela Anna Kańtor urodziła się i żyje na Śląsku. Jest autorką książek, m.in. „Koronki z płatków śniegu”, opowieści o dwóch niezwykłych kobietach - księżnej Daisy („Ławeczka księżnej Daisy”) i hrabinie Joannie Schaffgotsch (dylogia „Śląski Kopciuszek” i „Pani na Kopicach”). Jej ostatnia książka, a pierwsza w dziejach literatury powieść historyczna o Theodorze Erdmannie Kalide, rzeźbiarzu pochodzącym z Chorzowa to „Bachantka na panterze”. - Obecnie pracuję nad dwoma powieściami historycznymi. Jedna toczy się w czasach... Sobieskiego, a druga dotyczy ważnego wydarzenia z II wojny światowej. Jest bardzo aktualna, dotyka problemu napaści na wolność innych krajów – zdradza pisarka.

Cykl „Twórczy czwartek na Ficinusie” to inicjatywa miasta oraz biblioteki miejskiej. Ma ona na celu promocję kolonii robotniczej przy ul. Kubiny, która jest obiektem na Szlaku Zabytków Techniki.
- W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17:00 w budynku Biblioteki Ficinus organizowane są spotkania autorskie, warsztaty i prelekcje. Są one też okazją do zwiedzenia najstarszej kolonii robotniczej w regionie oraz obejrzenia wystawy muzealnej pt. „W dawnej śląskiej kuchni” – mówi Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter