Header decorative image
Kir Żałobny

Służby przedstawiły raporty w zakresie ochrony przeciwpożarowej oraz przeciwpowodziowej

Sala sesyjna - na ekranie prezentacja ze straży pożarnej. Obok mównicy stoi mężczyzna z mikrofonem. Osoby siedzą w fotelach, widziane są od tyłu.

Jednym z punktów obrad dzisiejszej sesji Rady Miasta było podjęcie uchwały w sprawie pozytywnej oceny bezpieczeństwa pożarowego i zabezpieczenia przeciwpowodziowego miasta za rok 2024.

Stan zabezpieczenia przeciwpowodziowego został oceniony jako właściwy i odpowiedni do lokalnych zagrożeń. W przypadku wystąpienia deszczów nawalnych, ze względu na ukształtowanie terenu i negatywne oddziaływanie eksploatacji górniczej, miejscowo może dojść do podtopień, a nawet powodzi. W 2024 roku zarejestrowano wystąpienia wód z koryta Cieku Bielszowickiego (Kochłówki) i Potoku Jamna.

Najważniejsze przedsięwzięcia do wykonania w celu poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego to:

  • konieczność budowy stałej przepompowni wód opadowych zlokalizowanej w rejonie ul. Bałtyckiej wraz ze zbiornikiem retencyjnym,
  • konieczność przebudowy przepustu na Cieku Bielszowickim (Kochłówce) pod ul. Kokota,
  • konieczność przebudowy przepustu na Potoku Jamna na przedłużeniu ul. Ligockiej,
  • konieczność uszczelnienia obwałowań koryta Kłodnicy wzdłuż ul. Granicznej,
  • skuteczne odwodnienie dwóch rejonów: skrzyżowanie ulic Kokota, Sportowców i PCK, skrzyżowanie ulic Nowary, Czajkowskiego i Magdziorza,
  • likwidacja zalewiska powstałego w dzielnicy Bielszowice, między ul. Łokietka i Szymanowskiego,
  • odwodnienie nieruchomości zabudowanych oraz ogródków działkowych zlokalizowanych w Halembie przy ul. Przyjaznej,
  • zabezpieczenie nieruchomości zlokalizowanych w dzielnicy Kochłowice przy ul. Porannej i Cegielnianej przed podtapianiem wodami napływającymi z terenu Centrum Logistycznego Prologis Park Ruda Śląska,
  • odprowadzanie wód opadowych z obiektu Panattoni Park Ruda Śląska V zlokalizowanego w dzielnicy Bielszowice przy ul. Kokota.

Następnie rudzka Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej przedstawiła statystyki dotyczące działań funkcjonariuszy. W 2024 roku odnotowano łącznie 1561 zdarzeń na terenie Rudy Śląskiej. W odniesieniu do 2023 roku jest to wzrost o 7 procent, ponieważ rok wcześniej zdarzeń tych było 1456.

Rudzcy strażacy ugasili 339 pożarów, 1061 razy wyjeżdżali do tzw. miejscowych zagrożeń (są to m.in. wypadki drogowe), a 161 alarmów okazało się fałszywych.

Rudzcy strażacy prowadzili też działania związane z profilaktyką pożarową. Prowadzone były takie kampanie społeczne, jak: „Stop pożarom traw”, „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!”, „Bezpieczne wakacje”, „Bezpieczne ferie”, „Czad – cichy zabójca” oraz „Bezpieczni z Bebokiem”.  Przeprowadzono także 80 pogadanek dla dzieci i młodzieży w sali edukacyjnej „Ognik”.

W 2024 roku PSP w Rudzie Śląskiej pozyskała także różnego rodzaju sprzęt ratowniczy, który podnosi poziom bezpieczeństwa działań ratowników oraz poprawia ergonomię pracy. Były to między innymi: pompy do usuwania wody z zalanych pomieszczeń i terenów, aparaty powietrzne nadciśnieniowe wraz z maskami, radiotelefony, najaśnice.

Pod koniec grudnia 2024 r. w Komendzie Miejskiej PSP w Rudzie Śląskiej zatrudnionych było 98 pracowników (95 funkcjonariuszy, 2 etaty to korpus służby cywilnej, 1 stanowisko pomocnicze).

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter