Rudzkie trzylatki będą miały miejsca w przedszkolach!
Ponad 400 nowych miejsc w przedszkolach uruchomi od września Ruda Śląska. Dzięki temu rudzkie trzylatki nie odczują skutków zmian w ustawie o systemie oświaty. Działania władz miasta to odpowiedź na podwyższenie przez rząd wieku obowiązku szkolnego do 7 lat i wprowadzenie obowiązku przygotowania przedszkolnego dla dzieci sześcioletnich. Gdyby miasto nie uruchomiło dodatkowych miejsc, to dla części rudzkich trzylatków zabrakłoby miejsc w przedszkolach.
- Zmiany w systemie oświatowym spowodowały skutki, z którymi samorządy muszą poradzić sobie same. Przesunięcie o rok wieku obowiązku szkolnego nie tylko pozbawia nas ok. 7,5 mln zł z tytułu subwencji oświatowej, ale również powoduje, że sześciolatki zajmą miejsca w przedszkolach. Zabrakłoby więc miejsc dla dzieci trzyletnich – zaznacza prezydent Grażyna Dziedzic. – Chociaż nie mamy obowiązku zapewnienia miejsc trzylatkom, to zrobiliśmy wszystko, aby w Rudzie Śląskiej nie odczuły one skutków rządowych zmian – dodaje.
- W publicznych placówkach wychowania przedszkolnego dysponowaliśmy w roku szkolnym 2015/2016 3954 miejscami, a do rekrutacji na rok szkolny 2016/2017 przygotowaliśmy 4393 miejsca, czyli o 439 miejsc więcej – podkreśla Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej ds. społecznych. W rudzkich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych we wrześniu zostanie otwartych 171 oddziałów ogólnodostępnych i 3 oddziały integracyjne. 36 dzieci niepełnosprawnych będzie mogło uczęszczać do 9 oddziałów specjalnych.
Rekrutacja do rudzkich przedszkoli na rok szkolny 2016/2017 zakończyła się na początku czerwca br. - Dodatkowe miejsca powstały w wyniku adaptacji na sale zajęć części pomieszczeń przedszkolnych oraz sal lekcyjnych szkół sąsiadujących z przedszkolami – mówi Anna Krzysteczko. - W wyniku dwóch tur rekrutacji przyjęto 916 dzieci, natomiast 9 trzylatków nie znalazło miejsca w wybranym przez rodziców przedszkolu. Mamy jednak jeszcze wolne miejsca w innych przedszkolach – informuje. W rudzkich przedszkolach pozostało jeszcze 75 wolnych miejsc, na które dyrektorzy będą mogli przyjąć dzieci we wrześniu 2016 r.
Nowelizacja ustawy o systemie oświaty z 29 grudnia 2015 r. zniosła m.in. obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich. Oznacza to, że we wrześniu 2016 r. do pierwszej klasy pójdą tylko te sześciolatki, których rodzice podjęli decyzję o rozpoczęciu nauki szkolnej. - Możliwość pozostawienia dzieci sześcioletnich w przedszkolu spowodowała, że znacznie zmniejszył się nabór do klas pierwszych – podkreśla Aleksandra Piecko, naczelnik Wydziału Oświaty UM. - Z aktualnie posiadanych przez nas danych wynika, że w roku szkolnym 2016/2017 klas pierwszych będzie mniej, a średnia liczba uczniów w klasie pierwszej będzie wynosiła ok. 18 – dodaje.
Z powodu zmian wprowadzonych przez rząd zmniejszy się liczba oddziałów klas pierwszych w szkołach podstawowych. Spowoduje to konieczność ograniczenia zatrudnienia nauczycieli. - Będą to szczególnie nauczyciele, z którymi zostały zawarte umowy na czas określony. Analizy dyrektorów szkół podstawowych wskazują, że likwidacji mogą ulec 22 etaty nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej – informuje Aleksandra Piecko. - Istnieje jednak możliwość, że nauczyciele, z którymi rozwiązano umowę w szkole podstawowej, znajdą zatrudnienie w utworzonych dodatkowych oddziałach przedszkolnych - dodaje.
W Rudzie Śląskiej funkcjonuje 27 przedszkoli publicznych, jeden zespół przedszkoli, w skład którego wchodzą dwie placówki oraz dwie szkoły podstawowe z oddziałami przedszkolnymi.