Header decorative image
Kir Żałobny

Rudzkie EDD 2023

Logotyp: niebieskie zarysy budynków w kole z niebieskich gwiazd na białym tle, obok rząd konturów budynków na niebieskim tle. Poniżej teskt "Europejskie Dni Dziedzictwa. Żywe tradycje od pokoleń".

Jak co roku w 2 i 3 weekend września odbywają się Europejskie Dni Dziedzictwa. Ciekawe wydarzenia zostaną zorganizowane również w Rudzie Śląskiej. W sobotę, 9 września, odbędzie się piknik forteczny oraz zwiedzanie Wielkiego Pieca Huty „Pokój”. Z kolei na niedzielę, 10 września, zaplanowano spotkanie przy piekaroku. – To unikatowe w skali kraju miejsce, gdzie nie tylko spróbujemy najlepszego chleba, ale też posłuchamy o bogatym dziedzictwie naszego miasta – zapowiada prezydent Michał Pierończyk.

W sobotę, 9 września w godz. 13.00 - 20.00 odbędzie się piknik forteczny w polskim ciężkim schronie bojowym nr 27 przy ul. 1 Maja 374. W programie m.in. zwiedzanie schronu, spotkanie z rekonstruktorami, wystawa zabytkowych aparatów i wyposażenia wojskowego, warsztaty fotografii otworkowej oraz strzelnica ASG. Przypomnijmy, że schron został wybudowany w 1937 roku i stanowił część przygranicznej linii obronnej Obszar Warowny „Śląsk”. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Paramilitarne „Prochownia 1910”.

Również w sobotę odbędzie się oprowadzanie po Wielkim Piecu Huty „Pokój”. – Niestety, lista chętnych zapełniła się w kilka chwili po otwarciu zapisów na stronie EDD – informuje Marta Lip-Kornatka z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków rudzkiego magistratu. – Zainteresowanie wejściem na ten unikatowy obiekt wyraziło kilkaset osób, co przeszło nasze oczekiwania, ale jest też dowodem, że Wielki Piec stanowi wyjątkowe miejsce na mapie regionu – dodaje.

Miejsca nie powinno zabraknąć dla nikogo przy rudzkim piekaroku (ul. Bujoczka 24), gdzie 10 września w godz. 14.00 - 17.00 odbędzie się piknik. – Jak zwykle będzie można spróbować chleba z bezpośredniego wypieku, który przeprowadzi Mirosław Dziuryk z Piekarni-Cukierni Jakubiec – zapowiada Krzysztof Piecha, naczelnik Wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta. Degustacji będzie towarzyszyć szereg warsztatów muzealnych pod hasłem „Rołza na ślōnski muster”. Pracownicy Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka pomogą ozdabiać szlajfki, taszyntuchy, biksy i krauzy charakterystycznym motywem śląskiej róży, który jest obecny m.in. w tradycyjnych strojach, ale też na porcelanie czy w architekturze. Odbędzie się również prezentacja łobleczenia na niedziela oraz warsztaty „Dawne AGD”, podczas których będzie można sprawdzić się m.in. w praniu na waszbrecie, szpanowaniu czy biglowaniu. Podczas pikniku, w godz. 14.30 - 15.30, wystąpi zespół Maszkety.

31. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa obchodzona jest pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Nawiązuje ono do 20. rocznicy uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz 10-lecia istnienia Krajowej listy niematerialnego dziedzictwa kulturowego. – Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności – mówi Michał Pierończyk. – Piekarok to obiekt ze 123-letnią historią, idealne miejsce do spotkań osób w różnym wieku, rozmów i wspólnej zabawy – zauważa prezydent.

EDD to największe w Europie wydarzenie kulturalno-edukacyjne, którego idea narodziła się w 1985 r. w Granadzie. Polska jest jednym z pięćdziesięciu krajów biorących udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Celem wydarzenia jest angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności i wzmacnianie dialogu międzykulturowego. W ubiegłym roku, w całej Europie odbyło się aż 50 tys. wydarzeń, z czego ponad 1200 w Polsce. Przez dwa wrześniowe weekendy ponad 200 tys. osób wzięło udział w licznych spotkaniach, festynach, warsztatach czy koncertach. Koordynatorem EDD w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego jednym z celów jest popularyzacja dziedzictwa kulturowego, edukacja społeczna oraz uwrażliwianie na problematykę ochrony zabytków.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter