Kir Żałobny

Rudzki półmaraton będzie miał atest

Rudzki półmaraton będzie miał atest

Kilka godzin jazdy na rowerze, żmudne wyliczenia i pomiary - tak w skrócie wygląda przeprowadzenie atestu trasy biegu ulicznego dokonywanego przez Polski Związek Lekkiej Atletyki. W najbliższą sobotę, 14 maja br., formalnemu zatwierdzeniu poddana zostanie trasa Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego. – Uzyskanie atestu oznacza, że wyniki, które uzyskają zawodnicy, będą oficjalnie uznawane we wszelkich statystykach. To również większy prestiż biegu oraz szansa na przyciągnięcie do udziału w zawodach najlepszych biegaczy – podkreśla August Jakubik, współorganizator biegu.

Atest rudzkiego półmaratonu przeprowadzono już w zeszłym roku. Przebieg biegu musi być ponownie zatwierdzony, bo zmieniła się jego trasa. – Chcemy pokazać biegaczom, że Ruda Śląska ma bogatą historię i jest tu wiele ciekawych miejsc, stąd pomysł na nową trasę półmaratonu. To również okazja dla mieszkańców innych dzielnic do tego, by zobaczyć „na żywo” zawodników w akcji – wyjaśnia prezydent miasta Grażyna Dziedzic.

- Atest to duże udogodnienie dla samych zawodników, którzy dzięki temu swoje rezultaty mogą zapisywać do oficjalnych statystyk. Mają też pewność, że pokonany dystans odpowiada faktycznie deklarowanej w tytule zawodów liczbie kilometrów – podkreśla August Jakubik.

Atestację trasy biegowej przeprowadza atestator, posiadający w tym zakresie stosowne uprawnienia. Obecnie w kraju dokonują tego tylko 3 osoby. Z trasą rudzkiego półmaratonu zmierzy się ponownie Marek Tokarczuk. - Wszelkie procedury muszą być wykonane starannie i dokładnie zgodnie z wszelkimi wytycznymi Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – podkreśla.

Co ciekawe, nie każda trasa może zostać poddana atestacji. Musi być to droga utwardzona, jak w przypadku typowych biegów ulicznych. Trasy prowadzone przez las, trawę, czy w górach nie są brane pod uwagę przy atestacji. Jak zatem będzie wyglądała procedura atestacji trasy rudzkiego półmaratonu? - Niczym się nie będzie różnić od podobnych atestów innych tras biegowych. Generalnie przy jego przeprowadzeniu trzeba uzbroić się w cierpliwość, gdyż cała procedura pomiarowa trwa nawet do kilku godzin - wylicza August Jakubik.

Przy tegorocznym pomiarze rudzkiego półmaratonu nie trzeba będzie wyznaczać tzw. odcinka kalibracyjnego, gdzie kalibrowany jest licznik rowerowy, którym później odmierzana jest trasa biegu. Odcinek ten został wyznaczony już podczas ubiegłorocznej atestacji trasy i może zostać ponownie użyty przy tegorocznych pomiarach.

Do określenia 500 m odcinka kalibracyjnego służy 50 m taśma. Niezwykle ważne przy jego wyznaczeniu jest odpowiednie naciągnięcie taśmy oraz temperatura, w której dokonuje się pomiaru. - Idealne warunki to 20 stopni Celsjusza. W ubiegłym roku w trakcie pomiaru mieliśmy 6 stopni mniej, dlatego na podstawie wyliczeń wynikających z praw fizyki musieliśmy skorygować dystans o 3,5 cm - wyjaśnia atestator Marek Tokarczuk.

Kolejnym etapem przeprowadzania atestu, od którego w tym roku rozpoczną organizatorzy, jest kalibracja licznika rowerowego na wymierzonym odcinku. – Nie jest to tradycyjny licznik rowerowy, który mierzy dystans w kilometrach, lecz przyrząd mierzący liczbę obrotów kół roweru – tłumaczy Marek Tokarczuk. Z tak wykalibrowanym licznikiem można już wyruszyć na trasę półmaratonu. Odbędzie się to w najbliższą sobotę 14 maja o godz. 8:30 na pl. Jana Pawła II.

Zaplanowane są trzy przejazdy pomiarowe. – Na podstawie przejazdów wyliczana jest średnia. Co istotne, całkowity wynik uzyskiwany jest w obrotach, które następnie przelicza się na kilometry – mówi Marek Tokarczuk. Atestator przemierzając trasę porusza się w odległości 30 cm od krawędzi jezdni. W ten sposób trasa biegu wymierzana jest po „linii” najszybszego pokonania wyznaczonego dystansu przez zawodnika.

Atest, który otrzyma nowa trasa Rudzkiego Półmaratonu Industrialnego, ważny będzie przez 5 lat, chyba, że wcześniej nastąpią prace drogowe, które spowodują zmianę w strukturze nawierzchni, na którymkolwiek odcinku trasy lub organizatorzy zdecydują się na kolejną zmianę trasy.

II Rudzki Półmaraton Industrialny odbędzie się 6 sierpnia o godz. 21:00. Oprócz dystansu półmaratońskiego, na którym odbędzie się główna rywalizacja biegaczy, zawodnicy wystartują na dystansie 7 km oraz w rywalizacji nordic walking. Do tej pory swój udział w biegu zadeklarowało już ponad 540 osób.

W każdą środę o godz. 18:15 na stadionie przy ul. Czarnoleśnej odbywają się bezpłatne treningi biegowe organizowane przez urząd miasta, a prowadzone przez Augusta Jakubika, które przygotowują do startu w zawodach.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter