Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

Rudzki "Morcinek" w finale Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich

Rudzki "Morcinek" w finale Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich

Zofia Graca, Edyta Woryna, Wojciech Ptaś oraz Kamil Groń z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. G. Morcinka w Rudzie Śląskiej wezmą udział w finale, toczącego się od kilku miesięcy, Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich.  Odbędzie się on 18 kwietnia br. o 11:30 w Bibliotece Śląskiej w Katowicach.

- Zanim nasza drużyna powalczy o zwycięstwo w finale, musi jeszcze poświęcić wiele czasu na naukę oraz zebranie odpowiednich materiałów. Każdą wolną chwilę uczniowie przeznaczają na pracę zespołową, gdyż reprezentowanie szkoły i miasta to sprawa poważna - opowiada o przygotowaniach polonistka Anna Morajko, opiekunka modułu kreatywnego "Adepci prawa i sztuki skutecznego mówienia", na co dzień prowadzi zajęcia z edukacji regionalnej w ZSO nr 2.

W finale uczestnicy debatować będą nad tezą - "Śląski design powinien czerpać z industrialnej tradycji regionu". Problematyka wcześniejszych etapów dotyczyła gwary, tożsamości, a także relacji polsko-niemieckich. - Póki co nasza drużyna pracuje nad linią obrony i strategią, a także musi dokonać argumentacji negacji tej tezy, gdyż, w myśl debat oksfordzkich, nie wiadomo do ostatniej chwili czy będziemy bronić tezy, czy ją obalać - wyjaśnia Anna Morajko. Wystąpienia oceniać będą eksperci - pracownicy naukowi Uniwersytetu Śląskiego, Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Mistrzowie Debat Polski.

Rudzki "Morcinek" ma wiele tradycji. Jedną z nich jest uczestnictwo w turniejach debat oksfordzkich. Ta forma zdobywania wiedzy cieszy się dużą popularnością, bo młodzież coraz bardziej chce doskonalić się w zakresie skutecznego przemawiania oraz świadomego operowania słowem. Od wielu lat uczniowie walczą o laury najlepiej debatujących w regionie. W lutym drużyna z ZSO nr 2 wygrała debatę oksfordzką, zorganizowaną przez rudzką Młodzieżową Radę Miasta. Dotyczyła ona nauczania "ślonskiej godki" w szkołach.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter