Rudzki MOPS wyróżniony
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej został wyróżniony za wysoką jakość realizowanych praktyk zawodowych. Wyróżnienie przyznawane jest przez studentki i studentów kierunku praca socjalna na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Od 2017 roku w rudzkim MOPS praktykę zawodową odbyło 89 studentów i uczniów różnych placówek oświatowych i podmiotów naukowych.
- Wyróżnienie przyznano za wysoką jakość realizowanych praktyk zawodowych – wyjaśnia Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej. – Jest również wyrazem wdzięczności za wkład w profesjonalne przygotowanie do wykonywania bardzo potrzebnego społecznie zawodu pracownika socjalnego - dodaje. Wyróżnienie otrzymały również Ośrodki Pomocy Społecznej w: Katowicach, Świętochłowicach, Gliwicach, Jaworznie, Tychach i Żorach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Społeczności Lokalnej „Mocni Razem”.
Rudzki MOPS realizuje praktyki zawodowe od wielu lat, a od 2016 roku współpracuje w tym zakresie z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Przyjmowane są również osoby z innych podmiotów naukowych i placówek oświatowych, jeśli zgłoszą się do Ośrodka z taką potrzebą. Obecnie takie praktyki odbywają 4 osoby.
- Jesteśmy dumni z otrzymanego wyróżnienia i otwarci na dalszą realizację praktyk zawodowych – podkreśla dyrektor Morys. - Studenci realizują praktyki zawodowe z dużym entuzjazmem, zainteresowaniem i zaangażowaniem, aktywnie uczestnicząc w zdobywaniu wiedzy w nowych przestrzeniach, myślę więc, że taka współpraca będzie bardzo owocna – dodaje.
Praca socjalna koncentruje się na procesie rozumienia, pomagania i wspierania w dążeniu do samodzielności osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Kierunek realizowany na Uniwersytecie Śląskim jest więc dedykowany osobom, które swoją przyszłość wiążą z niesieniem pomocy ludziom potrzebującym wsparcia. Zajęcia obejmują zarówno teorię, jak i ćwiczenia oraz praktyki w instytucjach pomocy społecznej.
- Pod okiem naszych pracowników studentki i studenci mają szansę poznania pracy socjalnej „od podszewki”, zarówno w Ośrodku, jak i w terenie. Mają również bezpośredni kontakt z klientami, co jest bezcenne w nabywaniu doświadczenia zawodowego – podkreśla dyrektor Morys. - Na szczególne podziękowanie za zaangażowanie w szkolenie nowych kadr zasługują pracownicy Działu Pomocy Środowiskowej i Działu ds. Asysty Rodzinnej – dodaje.