Header decorative image
Kir Żałobny

Rudzki jarmark pozarządowy

Rudzki jarmark pozarządowy

Był jarmark świąteczny, teraz czas na jarmark rudzkich organizacji pozarządowych. W najbliższą sobotę na placu Jana Pawła II ponad 20 z około 200 działających w Rudzie Śląskiej organizacji pozarządowych zaprezentuje swoją ofertę. – Organizacje pozarządowe to ważny dla nas partner. Nie wyobrażam sobie bez nich naszego miasta, dlatego wszystkich mieszkańców Rudy Śląskiej zapraszam w sobotę na Plac Jana Pawła II – podkreśla prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Od godziny 16.00 na placu Jana Pawła II będzie można się zapoznać z ofertą przynajmniej 27 organizacji pozarządowych, które działają w mieście. – Każdy będzie mógł porozmawiać z ich przedstawicielami, poznać ofertę i zakres działania – zapowiada Jerzy Szczerbiński, pełnomocnik prezydent miasta ds. organizacji pozarządowych. – Atrakcji nie zabraknie. Takie spotkanie może też zachęcić ludzi do większej społecznej aktywności. Może niektórzy zdecydują się na zaangażowanie w życie pozarządowe naszego miasta – mówi.

W Rudzie Śląskiej zarejestrowanych jest około 200 stowarzyszeń, w tym 49 sportowych oraz 12 fundacji. Na rzecz rudzian działają również 3 organizacje, które są zarejestrowane w innych miastach oraz 2 kościelne osoby prawne (Caritas). - W mieście mamy bogactwo organizacji pozarządowych – mówi Jerzy Szczerbiński. - Najwięcej jest tych o profilu sportowym, ale są też ekologiczne, kulturalne, z obszaru pomocy społecznej, zdrowia, wspierające rozwój i wychowanie dzieci, hobbystyczne i dla seniorów. Nie ma chyba obszaru, który byłby pominięty – podkreśla. Rudzki Jarmark Pozarządowy to nie tylko okazja do promocji trzeciego sektora, poznania działalności poszczególnych organizacji, ale także wymiany doświadczeń między nimi i opinii, jaką cieszą się wśród społeczeństwa.
 
Prezentacja organizacji nie będzie jedyną atrakcją Rudzkiego Jarmarku Pozarządowego. – Zaplanowaliśmy również występy artystyczne m.in. romskiego zespołu „Tabor” i Teatru Bezpańskiego, a także cheerleaderek ze Stowarzyszenia Rekreacyjno – Sportowego  „Gwiazda” – wymienia Jerzy Szczerbiński. – Będą również pokazy walk karate, walk rycerskich oraz pokaz wędkarstwa rzutowego – dodaje. Niektóre ze swoich eksponatów zaprezentuje Muzeum PRL-u. Zaplanowane są również gry, zabawy i konkursy dla najmłodszych oraz konkursy sprawnościowe dla rowerzystów.

Podczas jarmarku będzie miało miejsce również inne wyjątkowe wydarzenie – performance „Cafe-Teatr, czyli kafejka Metropolitalnej Nocy Teatrów”. Wyjątkowa noc, w czasie której wiele śląskich teatrów otworzy swoje podwoje, planowana jest w naszym województwie na 28/29 września br. Będzie można oglądać spektakle m.in. w Teatrze Rozrywki, Gliwickim Teatrze Muzycznym, Teatrze Śląskim, Teatrze Korez, Śląskim Teatrze Lalki i Aktora „Ateneum”, Teatrze Nowym, a także w Operze Śląskiej czy w Centrum Scenografii Polskiej Oddział Muzeum Śląskiego. Aktorzy Teatru Gry i Ludzie zaproszą wszystkich  przy dźwiękach akordeonu do francuskiej kawiarenki. Będziemy mogli śledzić miłosną historię kelnera i kelnerki i słuchać francuskich piosenek. Pojawią też tajemniczy mim, sympatyczny kloszard, pierrot i tancerka. A to wszystko żeby zachęcić do uczestnictwa w 4 Metropolitalnej Nocy Teatrów.

Rudzki Jarmark Pozarządowy zakończy projekcja komedii „Nietykalni” w reżyserii Oliviera Nakache i Erica Toledano. Sens będzie miał miejsce również na rynku o godzinie 19.00.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter