Header decorative image
Kir Żałobny

Rudzianin Wojciech Kostka wybitnym Polakiem w Irlandii

Cztery osoby przebrane w irlandzki strój.

Rudzianin Wojciech Kostka otrzymał nagrodę „Wybitny Polak w Irlandii” w kategorii „Osobowość” za propagowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie. Inicjatorem akcji jest Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego, która co roku przyznaje nagrody w kategorii światowej oraz regionalnej. Przez dwa ostatnie lata zaprzestano organizacji konkursu ze względu na pandemię. W tym roku przyznano nagrody za 2022 rok.

W przypadku edycji regionalnej, osoby biorące udział w konkursie muszą wykazać się sukcesami na polu integracji Polonii z mieszkańcami kraju, w którym mieszkają. Za taką postawę został nagrodzony rudzianin Wojciech Kostka, który w Warszawie odebrał nagrodę „Wybitny Polak w Irlandii”.

Wojciech Kosta wyjechał z rodziną z Rudy Śląskiej w 2005 roku. – Pojawiła się możliwość pracy w międzynarodowej firmie w Irlandii, dlatego po rozmowie z żoną podjęliśmy decyzję, że warto spróbować. Oczywiście nie była to łatwa decyzja, gdyż byłem i wciąż jestem mocno zaangażowany w sprawy miasta. Jednak są szanse, których nie można zmarnować i dlatego od prawie 20 lat mieszkam na zielonej wyspie – mówi Wojciech Kostka.

Zmiana miejsca zamieszkania zmotywowała rudzianina do działań na rzecz integracji Polonii mieszkającej w Irlandii. Pierwszą inicjatywą było utworzenie wraz z żoną szkoły polonijnej "Kleks" w Arklow w County Wicklow, która rozpoczęła działalność w 2014 roku i do dziś kształci dzieci, które z sukcesem zdają maturę z języka polskiego w ramach irlandzkiego systemu szkolnego.  Szkoła wykształciła ponad 200 absolwentów i stała się ważnym punktem na mapie polskiej społeczności w Arklow.

W ślad za utworzeniem szkoły zainicjował w roku 2015 utworzenie Polsko-Irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego (PIEA), którego głównym celem jest promocja polskiej i europejskiej kultury oraz wielojęzyczności z naciskiem na integrację środowisk polonijnych z lokalną społecznością irlandzką. To zaowocowało wprowadzeniem języka polskiego do szkół irlandzkich. W ramach promocji języka polskiego, stowarzyszenie zorganizowało w Irlandii we współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Podyplomowe Kwalifikacyjne Studia Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego. W latach 2015-2019, odbyły się dwie edycje studiów, w ramach których wykształcono ponad czterdziestu lektorów języka polskiego, którzy zasilili kadrowo szybko rozwijające się szkoły polonijne w Irlandii.

Równolegle do działalności w PIEA zaangażował się w działalność Forum Polonia Ireland, platformy współpracy i wymiany informacji pomiędzy organizacjami, aktywistami polonijnymi działającymi w Irlandii. Jej misją jest działanie na rzecz interesów polskiej diaspory w Irlandii.

Wojciech Kostka najpierw jako członek Forum Polonii, a począwszy od roku 2017 jako jeden z członków rady dyrektorów, współorganizował szereg inicjatyw związanych z lobbowaniem rządu Irlandii w sprawach istotnych dla polskiej społeczności w Irlandii. Występował także regularnie w imieniu Forum Polonii w mediach irlandzkich, przedstawiając stanowisko Polonii w ważnych dla niej kwestiach. Włączał się również aktywnie w profrekwencyjne akcje organizacji, mające na celu zachęcanie Polaków mieszkających w Irlandii do uczestniczenia w wyborach lokalnych w Irlandii, do Parlamentu UE, jak i do udziału w wyborach w Polsce.

W ostatnich latach najintensywniejsza część działalności społecznej była skupiona wokół Festiwalu PolskaÉire, który powstał w 2015 r. z inicjatywy irlandzkiego ministra Aodhán Ó Ríordáin'a oraz Ambasady RP w Dublinie. Odpowiedzialność za organizację festiwalu powierzono Piotrowi Rakowskiemu, ówczesnemu I Radcy Ambasady RP w Dublinie, który kierował festiwalem do 2017 roku, a obecnie jest on zarządzany wspólnie przez pracowników polskiej ambasady oraz przedstawicieli polskiej diaspory w Irlandii. Wojciech Kostka zorganizował lokalną edycję Festiwalu w Arklow w 2016 r. wykorzystując w tym celu struktury polsko-irlandzkiego Stowarzyszenia Edukacyjnego, które utworzył rok wcześniej. W 2017 roku zorganizował pierwszą edycję festiwalu w Polsce. W ramach dotychczasowych pięciu edycji festiwalu w Rudzie Śląskiej (w latach 2017 - 2021), miało miejsce około 100 wydarzeń w całym mieście, w których wzięło udział ponad 10.000 osób. Jednocześnie streamingi festiwalowe dotarły w międzyczasie do kilkusettysięcznej rzeszy internatów. Dowodem na uznanie profesjonalizmu Wojciech Kostki było powierzenie mu przez Ambasadę organizacji całości festiwalu w 2021 roku zarówno w Irlandii jak i w Polsce.  

Za swoje zaangażowanie i działania na rzecz Polonii w Irlandii, Wojciech Kosta odebrał 22 maja w Warszawie w siedzibie Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego nagrodę „Wybitny Polak w Irlandii” w kategorii „Osobowość”. - Muszę przyznać, że fakt bycia dostrzeżonym i docenionym przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego sprawiło mi wielką radość, bo było czymś niespodziewanym, ale jednocześnie zmuszającym mnie do refleksji nad swoją dotychczasową działalnością zarówno w Irlandii jak i na Śląsku  – dodaje Kostka

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter