Kir Żałobny

Rudzianie chcą bezpieczeństwa

Rudzianie chcą bezpieczeństwa

- Nie ma żadnego potwierdzenia, jakoby po wyjściu na wolność pan Trynkiewicz miał zamieszkać w Rudzie Śląskiej. Według informacji uzyskanych od Policji nie planuje on nawet osiedlenia w naszym województwie – mówiła dziś podczas spotkania z mieszkańcami Rudy Śląskiej prezydent Grażyna Dziedzic.

Mieszkańcy Wirku, jednej z dzielnic Rudy Śląskiej od kilku już dni bombardowani są doniesieniami medialnymi mówiącymi o tym, że po wyjściu z więzienia właśnie tu ma zamieszkać Mariusz Trynkiewicz, seryjny morderca, który na początku lutego kończy odbywać karę 25 lat więzienia. Nic dziwnego, że na spotkanie z władzami miasta przyszło ponad 150 osób, które nie ukrywaly, że boją się o swoje bezpieczeństwo.

Co mamy robić? Kto zapewni nam ochronę przed tym bandytą? – pytali się mieszkańcy. Prezydent Rudy Śląskiej uspakajała mieszkańców, że nikt nie potwierdza informacji, iż wychodzący na wolność przestępca ma przyjechać właśnie do Rudy Śląskiej. – Ukazujące się w mediach informacje dotyczą wypowiedzi pana Trynkiewicza z 2012 r., który wtedy zwierzyć się miał wychowawcy, że po wyjściu na wolność chce przyjechać do Rudy Śląskiej. Rewelacji tych nie potwierdza Policja, która w rozmowach z nami mówi jasno, że nie ma szans żeby ten pan zamieszkał w Rudzie Śląskiej, czy nawet w naszym województwie – dodawała prezydent.

Nie mniej władze Rudy Śląskiej zdecydowały się podjąć środki bezpieczeństwa. Już w ostatni piątek, kiedy pojawiły się pierwsze informacje w mediach o planach Trynkiewicza związanych z Rudą Śląską, zebrały się miejskie służby mundurowe. Wtedy też zapadła decyzja, by w rejon ul. Dąbrowskiego skierować dodatkowe patrole straży miejskiej. Kolejnym krokiem było wystosowanie do komendanta śląskiej policji wniosku o udział w pracach specjalnego zespołu obserwatora z Rudy Śląskiej.

Jak zapewniają władze Rudy Śląskiej to nie koniec środków zaradczych. – Po 11 lutego, kiedy kończy się kara pozbawienia wolności dla pana Trynkiewicza patrole zostaną dodatkowo wzmożone. Mamy też zapewnienie ze strony Policji, że również i te służby będą kontrolować ten rejon Wirku – zapewniał Marek Partuś, zastępca komendanta Straży Miejskiej. Ponadto na apel mieszkańców władze Rudy Śląskiej rozważą możliwość doświetlenia tego rejonu miasta.

Podczas spotkania prezydent Rudy Śląskiej skrytykowała dotychczasowe działania rządu w sprawie nie rozwiązania problemu z wychodzącymi na wolność po odbyciu wyroku groźnymi przestępcami. – To wstyd, że do tej pory sprawa nie została jednoznacznie rozwiązana. Nie może być tak, że projekt uchwały przygotowywany jest za pięć dwunasta, a w tym czasie cały kraj żyje w niepewności i strachu  - nie kryła oburzenia prezydent.

Z uwagi na to, że sala w Miejskiej Bibliotece, gdzie odbyło się dzisiejsze spotkanie nie pomieściła wszystkich zainteresowanych mieszkańców prezydent postanowiła zorganizować kolejne, w przyszłym tygodniu. – Spotkamy się w którejś ze szkół, gdzie warunki będą bardziej komfortowe. Proponuje by był to przyszły tydzień. Być może do tego czasu poznamy nowe informacje w tej ważnej dla Państwa sprawie – zapowiedziała prezydent.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter