Header decorative image
Kir Żałobny

Ruch gwarancją długowieczności

Ruch gwarancją długowieczności

Ciągłe bycie w ruchu, aktywność fizyczna i umysłowa, a także praca zawodowa oraz pomaganie innym - to przepis na długowieczność i dobre samopoczucie  Franciszki Lewko. Rodowita kochłowiczanka obchodzi dzisiaj swoje setne urodziny. Z tej okazji w kościele Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach  została odprawiona uroczysta msza św. w intencji jubilatki.

Mimo sędziwego wieku pani Franciszka mieszka sama na parterze w domu, który dzieli z synem Andrzejem i jego rodziną.  Nie potrzebuje jednak dużej pomocy ze strony najbliższych i sama doskonale radzi sobie z wieloma codziennymi sprawami. Poza tym, jak  na swój wiek,  czuje się dość dobrze i nie narzeka na złe samopoczucie. Warto dodać, że długowieczność w rodzinie pani Franciszki jest dziedziczna, ponieważ jej matka przeżyła aż 103 lata. 

Wiadomo, że czasem coś mnie boli na przykład kręgosłup, jak każdego człowieka, ale nic się na to nie poradzi – stwierdza Franciszka Lewko. – Jak coś boli to trzeba się czymś zająć i wtedy człowiek zapomina o swoich dolegliwościach. Bardzo zwracam uwagę na to, żeby chodzić, żeby moje mięśnie były w ciągłym ruchu. Od kiedy przeszłam na emeryturę, mam więcej czasu dla siebie. Kiedyś czytałam ksiązki, a teraz oprócz spacerowania, oglądam telewizję i słucham radia. Staram się być ze wszystkim na bieżąco – dodaje jubilatka.

Franciszka Lewko pochodzi z Kochłowic. Urodziła się dokładnie 100 lat temu, czyli 4 czerwca 1914 roku i całe swoje późniejsze życie związała z Kochłowicami. Jako mała dziewczynka rozpoczęła edukację w ówczesnej szkole nr 3 w Kochłowicach, która mieściła się koło cmentarza i starej apteki.  Wychowała się natomiast w domu pełnym wrzawy wśród kilkunastu sióstr i braci, ponieważ po śmierci ojca, który zginął podczas I wojny światowej, jej matka wyszła za mąż za wdowca. Przez cały czas, aż do przejścia na emeryturę pani Franciszka pracowała na kolei. Była dróżniczką.

Obecnie w Rudzie Śląskiej mieszka 358 osób powyżej 90. roku życia. Wśród nich 7 to tegoroczni solenizanci, którzy skończyli lub skończą 100 lat. Natomiast 9 mieszkańców miasta przekroczyło już wiek 100 lat. Najstarszą rudzianką jest pani Agnieszka Żur, która ma 103 lata.

 

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter