Rok szkolny zakończony, czas na wakacje!
Ponad 14,5 tys. uczniów kończy dziś zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w roku szkolnym 2023/2024. To także czas podsumowań dla ponad ok. 2 800 nauczycieli oraz ponad 1 300 pracowników administracji i obsługi rudzkich placówek. – Za nami cały rok intensywnej pracy, wielu doświadczeń i przeżyć. Jestem dumny z Państwa zaangażowania, a także wielu sukcesów i osiągnięć – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent miasta. – Gratuluję wszystkim uczniom osiągniętych wyników, ale też rozwijania pasji i zainteresowań. Przed Wami wakacje - niech to będzie czas zasłużonego odpoczynku, radości i wielu przygód – dodaje.
W roku szkolnym 2023/2024 w Rudzie Śląskiej funkcjonowały 24 publiczne przedszkola, 1 zespół miejskich przedszkoli, 3 przedszkola w zespołach szkolno-przedszkolnych oraz oddziały przedszkolne w 10 szkołach podstawowych, do których uczęszczało prawie 4,5 tys. wychowanków. W 29 szkołach podstawowych, w tym 3 specjalnych, uczyło się 9 554 uczniów, w 4 liceach ogólnokształcących - 1952, w 6 technikach - 2254, w 5 szkołach branżowych I stopnia – 805 uczniów, a w jednej szkole przysposabiającej do pracy - 18 uczniów. Nauczanie było zapewnione w oddziałach: ogólnodostępnych, integracyjnych, specjalnych, sportowych, dwujęzycznych i przygotowania wojskowego. W mieście prowadzone było również kształcenie artystyczne dla 389 uczniów, które zapewnił Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia.
Możliwość kształcenia była zapewniona również dorosłym. Skorzystało z niej 386 osób. 220 słuchaczy uczęszczało do publicznego liceum ogólnokształcącego, 120 do branżowej szkoły II stopnia, 30 do szkoły policealnej, a 16 słuchaczy do szkoły podstawowej. Warto dodać, że kształcenie i wychowanie wspomagały placówki publiczne: Centrum Kształcenia Zawodowego, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Młodzieżowy Dom Kultury, a także Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, która realizowała zadania wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczego na obszarze powiatu.
Przy okazji zakończenia roku szkolnego warto wspomnieć, że miasto zapewniło środki, które zostały rozdysponowane m.in. na organizację transportu dla 248 dzieci i uczniów z niepełnosprawnościami, co kosztowało 2 316 728,71 zł. Z kolei 1 321 040,33 zł przeznaczono na realizację programu bezpłatnych podręczników. Dodatkowo 283 uczniów zostało objętych rządowym programem pomocy uczniom z niepełnosprawnościami w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych na łączną kwotę 92 376,28 złotych.
Ponadto placówki realizowały szereg projektów współfinansowanych ze środków rządowych. I tak 2 przedszkola i 4 szkoły podstawowe włączyły się w „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa”. 5 szkół podstawowych realizowało projekt „Posiłek w szkole i w domu”, jedna szkoła podstawowa i 3 szkoły ponadpodstawowe uczestniczyły w projekcie „Poznaj Polskę”.
W ramach zorganizowanego po raz pierwszy w 2023 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkursu na projekt „Ekopracowni pod chmurką” wyłonione zostały „Zielony zakątek pod chmurką” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 oraz „Ogródek korczakowski” w Szkole Podstawowej nr 16. Z kolei w ramach zorganizowanego po raz dziewiąty (2023 r.) konkursu „Zielona Pracownia” cztery rudzkie placówki uzyskały dofinansowanie na stworzenie nowoczesnych sal lekcyjnych. Są to: Zespół Szkół nr 6 im. M. Kopernika, Szkoła Podstawowa nr 30 im. K. Miarki, Szkoła Podstawowa nr 22 im. J. S. Dworaka oraz Szkoła Podstawowa nr 23 im. J. Brzechwy.