Projekt modernizacji ul. Sobieskiego – konsultacje z mieszkańcami

Władze Rudy Śląskiej stawiają na dialog z mieszkańcami! 18 marca br. o godz. 17:00 w Miejskim Przedszkolu nr 8 przy ul. Sobieskiego 49 odbędzie się spotkanie konsultacyjne poświęcone planowanej modernizacji ul. Jana III Sobieskiego w dzielnicy Ruda.
- Chcemy, aby mieszkańcy mieli realny wpływ na rozwój swojego otoczenia. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu i wyrażenia swoich opinii. Wszystkie sugestie będą dla nas niezwykle cenne i będą miały realny wpływ na ostateczny kształt inwestycji – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Miasta Ruda Śląska.
Podczas spotkania mieszkańcy zapoznają się z zakresem planowanych robót oraz będą mogli wyrazić swoje opinie i zadać pytania. Przedstawione zostaną trzy warianty przebudowy ulicy, uwzględniające różne aspekty inwestycji.
Warianty modernizacji ul. Sobieskiego:
- Wariant 1: Przewiduje przebudowę ulicy, budowę chodnika i drogi rowerowej po stronie północnej, przebudowę chodnika po stronie południowej, przebudowę zjazdów oraz budowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego i miejsc postojowych w rejonie budynków nr 58, 49 (przedszkole) i 47 (sklep). W tym wariancie planuje się budowę 14 miejsc postojowych. Wariant zakłada częściową wycinkę drzew (ok. 90 szt.).
- Wariant 2: Zakłada kompleksową rozbudowę ulicy wraz z chodnikami i drogą dla rowerów, infrastrukturą towarzyszącą (kanalizacją deszczową oraz sanitarną, oświetleniem ulicznym). Propozycja obejmuje budowę 54 miejsc postojowych wzdłuż ul. Sobieskiego. Wariant ten wiąże się z wycinką ok. 190 drzew oraz przeprowadzeniem nasadzeń zastępczych.
- Wariant 3: Obejmuje przebudowę ulicy wraz z istniejącym chodnikiem po stronie południowej. W tym wariancie nie przewiduje się budowy chodnika, drogi rowerowej, miejsc postojowych oraz nowego oświetlenia ulicznego. Wariant minimalnie ingeruje w istniejący drzewostan.
Wybór właściwego wariantu modernizacji ul. Sobieskiego wiąże się z koniecznością znalezienia kompromisu pomiędzy różnymi potrzebami i oczekiwaniami. Większa liczba miejsc postojowych wiąże się z większą ingerencją w istniejący drzewostan. Z kolei rezygnacja z wycinki drzew ogranicza możliwości rozbudowy infrastruktury drogowej, takiej jak budowa ścieżki rowerowej czy dodatkowego chodnika oraz montaż nowoczesnego oświetlenia LED. Każdy z wariantów ma swoje zalety i wady.
- Zależy nam na znalezieniu optymalnego rozwiązania, które pogodzi potrzeby różnych grup użytkowników drogi. Chcemy, aby ulica Sobieskiego była bezpieczna, funkcjonalna i estetyczna, a jednocześnie zamierzamy zachować jak najwięcej zieleni. Dlatego przedstawiamy różne warianty i zapraszamy mieszkańców do aktywnego udziału w dyskusji – wskazuje wiceprezydent Jacek Morek.
Planowane prace obejmą 1,1 km odcinek ul. Sobieskiego od granicy z Zabrzem do ul. Piastowskiej. Oprócz budowy chodników i drogi rowerowej, projekt przewiduje również budowę kanalizacji deszczowej oraz nowego ledowego oświetlenia ulicznego. Dokumentacja projektowa ma być gotowa do marca 2026 r.