Header decorative image
Kir Żałobny

Projekt modernizacji ul. Sobieskiego – konsultacje z mieszkańcami

Zapowiedź spotkania z mieszkańcami, 18 marca. W tle mapy.

Władze Rudy Śląskiej stawiają na dialog z mieszkańcami! 18 marca br. o godz. 17:00 w Miejskim Przedszkolu nr 8 przy ul. Sobieskiego 49 odbędzie się spotkanie konsultacyjne poświęcone planowanej modernizacji ul. Jana III Sobieskiego w dzielnicy Ruda.

- Chcemy, aby mieszkańcy mieli realny wpływ na rozwój swojego otoczenia. Dlatego zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu i wyrażenia swoich opinii. Wszystkie sugestie będą dla nas niezwykle cenne i będą miały realny wpływ na ostateczny kształt inwestycji – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Miasta Ruda Śląska.

Podczas spotkania mieszkańcy zapoznają się z zakresem planowanych robót oraz będą mogli wyrazić swoje opinie i zadać pytania. Przedstawione zostaną trzy warianty przebudowy ulicy, uwzględniające różne aspekty inwestycji.

Warianty modernizacji ul. Sobieskiego:

  • Wariant 1: Przewiduje przebudowę ulicy, budowę chodnika i drogi rowerowej po stronie północnej, przebudowę chodnika po stronie południowej, przebudowę zjazdów oraz budowę kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego i miejsc postojowych w rejonie budynków nr 58, 49 (przedszkole) i 47 (sklep). W tym wariancie planuje się budowę 14 miejsc postojowych. Wariant zakłada częściową wycinkę drzew (ok. 90 szt.).
  • Wariant 2: Zakłada kompleksową rozbudowę ulicy wraz z chodnikami i drogą dla rowerów, infrastrukturą towarzyszącą (kanalizacją deszczową oraz sanitarną, oświetleniem ulicznym). Propozycja obejmuje budowę 54 miejsc postojowych wzdłuż ul. Sobieskiego. Wariant ten wiąże się z wycinką ok. 190 drzew oraz przeprowadzeniem nasadzeń zastępczych.
  • Wariant 3: Obejmuje przebudowę ulicy wraz z istniejącym chodnikiem po stronie południowej. W tym wariancie nie przewiduje się budowy chodnika, drogi rowerowej, miejsc postojowych oraz nowego oświetlenia ulicznego. Wariant minimalnie ingeruje w istniejący drzewostan.

Wybór właściwego wariantu modernizacji ul. Sobieskiego wiąże się z koniecznością znalezienia kompromisu pomiędzy różnymi potrzebami i oczekiwaniami. Większa liczba miejsc postojowych wiąże się z większą ingerencją w istniejący drzewostan. Z kolei rezygnacja z wycinki drzew ogranicza możliwości rozbudowy infrastruktury drogowej, takiej jak budowa ścieżki rowerowej czy dodatkowego chodnika oraz montaż nowoczesnego oświetlenia LED. Każdy z wariantów ma swoje zalety i wady.

- Zależy nam na znalezieniu optymalnego rozwiązania, które pogodzi potrzeby różnych grup użytkowników drogi. Chcemy, aby ulica Sobieskiego była bezpieczna, funkcjonalna i estetyczna, a jednocześnie zamierzamy zachować jak najwięcej zieleni. Dlatego przedstawiamy różne warianty i zapraszamy mieszkańców do aktywnego udziału w dyskusji – wskazuje wiceprezydent Jacek Morek.

Planowane prace obejmą 1,1 km odcinek ul. Sobieskiego od granicy z Zabrzem do ul. Piastowskiej. Oprócz budowy chodników i drogi rowerowej, projekt przewiduje również budowę kanalizacji deszczowej oraz nowego ledowego oświetlenia ulicznego. Dokumentacja projektowa ma być gotowa do marca 2026 r.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter