Program Współpracy miasta z NGO-sami na 2025 rok uchwalony
Podczas ostatniej sesji Rada Miasta Ruda Śląska podjęła uchwałę o przyjęciu do realizacji Programu Współpracy Miasta Ruda Śląska z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2025. – Dokument ten m.in. określa cele i zasady współpracy oraz porządkuje kwestie działań finansowych i pozafinansowych – mówi Anna Krzysteczko. - Na realizację przyszłorocznego programu przeznaczyliśmy w budżecie miasta 18 mln złotych, to jest o milion złotych więcej, niż w tym roku - dodaje wiceprezydent. Szczegóły działań określać będzie uchwała budżetowa na 2025 rok.
Współpraca miasta z NGO-sami jest bardzo szeroka i ma charakter zarówno finansowy, jak i pozafinansowy. Pierwsza forma odbywa się poprzez powierzenie lub wspieranie wykonania zadań publicznych, które są dla miasta obligatoryjne i na które miasto przekazuje dotacje. Wybór organizacji realizującej takie zadanie odbywa się w formie konkursu.
Na tej zasadzie funkcjonują np. domy pomocy społecznej, placówki opiekuńczo – wychowawcze. W ubiegłym roku 73 organizacje zrealizowały 74 zadania publiczne. Najwięcej, bo aż 27 związanych było ze zdrowiem i sprawami społecznymi. Natomiast największe środki, bo ponad 8 mln zł, przeznaczono na działania związane z pomocą społeczną, wspieraniem rodzin i systemu pieczy zastępczej. Realizowały je na rzecz rudzian m.in. Ośrodek Święta Elżbieta, Ośrodek dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa czy Caritas Diecezji Sosnowieckiej. Środki te posłużyły również na pomoc osobom bezdomnym, zapewnienie okresowego miejsca pobytu w domu dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży czy udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej. Obsługą procesu przekazywania i realizacji zadań zajmuje się Zespół ds. Organizacji Pozarządowych, który działa w strukturze Działu Realizacji Projektów w rudzkim MOPS-ie.
- W pierwszej kolejności musimy zabezpieczać budżet na wydatki związane z realizacją zadań statutowych miasta – podkreśla Jerzy Szczerbiński, pełnomocnik prezydenta ds. organizacji pozarządowych. – Przypominam jednak, że NGO-sy mogą też podejmować własne inicjatywy i składać oferty ich realizacji – dodaje.
Od ubiegłego roku działa system elektroniczny WITKAC.PL, który usprawnił obsługę wniosków składanych przez NGO-sy. W systemie zamieszczane są wszystkie ogłoszenia konkursowe, realizowana jest cała obsługa procesu naboru, realizacji zadań i rozliczeń przekazywanych dotacji.
Miasto współpracuje z organizacjami również pozafinansowo, m.in. poprzez udostępnianie organizacjom lokali na prowadzenie działalności, udzielanie rekomendacji np. gdy ubiegają się o dofinansowanie ze źródeł pozamiejskich czy też konsultację aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących ich działalności statutowej. Rudzkie NGO-sy mogą również liczyć na doradztwo czy promocję w mediach miejskich. Przedsięwzięcia są również obejmowane patronatem honorowym Prezydenta Miasta Ruda Śląska. Warto dodać, że od trzech lat działa Rada Działalności Pożytku Publicznego, która pełni funkcje konsultacyjne i opiniodawcze.
- Przygotowując program myśleliśmy o tym, jak efektywnie skoordynować działania z trzecim sektorem, by pozytywnie wpływać na życie społeczne rudzian, aktywizować mieszkańców, przeciwdziałać wykluczeniu osób np. z niepełnosprawnościami czy uzależnieniami – podsumowuje wiceprezydent Krzysteczko. – Myślę, że dzięki jasnym wytycznym zawartym w tym dokumencie, które opracowaliśmy z rudzkimi NGO-sami, nasza współpraca będzie efektywna. Na pewno bardzo nam na tym zależy, bo działalność organizacji pozarządowych obejmuje wszystkie dziedziny życia i jest niezbędna dla miasta i mieszkańców – podkreśla.
W Rudzie Śląskiej zarejestrowanych jest 264 organizacji pozarządowych, z których około 80 jest aktywnych.
Uchwalanie Programu Współpracy wynika z art. 5a ust.1 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 roku o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.