Header decorative image
Kir Żałobny

Profilaktycznie i hiphopowo

Profilaktycznie i hiphopowo

Hiphopowo było dzisiaj w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 oraz Gimnazjum nr 5 w Rudzie Śląskiej. Rudzkie placówki odwiedził Mirosław „Kolah” Kolczyk. Znany raper w ramach szkolnych rekolekcji poprowadził zajęcia profilaktyczne dla młodzieży pod hasłem „Antymina”.

Kolah zaprezentował dzisiaj artystyczny program profilaktyczny pod hasłem „Antymina”. – Zależy nam na zapobieganiu. Uzależnienie to ogromny problem, jednak nim człowiek w nie wejdzie, może trafić na tzw. minę, która rozwali mu życie. Stąd nazwa programu – mówił artysta. – Opowiadamy historie ludzi, którzy dzisiaj nie mają szans, by podjąć jakąkolwiek decyzję. Ich życie uległo destrukcji. Niektórzy są już na tamtym świecie, inni siedzą w kryminale, bo pod wpływem używek zrobili coś, czego nie zrobiliby na trzeźwo – tłumaczył.

Zdaniem rapera sprawdzoną płaszczyzną komunikacji z młodymi ludźmi może okazać się muzyka hip hop. - To świetne narzędzie, które pozwala nam skupić ich uwagę. Historie przez nas opowiadane są smutne, jednak wyciągając z nich morał staramy się zwrócić uwagę młodych na tym co dobre i pozytywne. Mówimy o tym, jak wielką wartością jest życie, że mogą robić fajne, niesamowite rzeczy, realizować się w tym co będzie dawało im radość i satysfakcję. Mówimy też o więziach. Publika reaguje różnie, czasem się śmieje, czasem płacze – podsumował Kolah.

Koordynatorem dzisiejszego spotkania był katecheta - ks. Karol Płonka. - Staram się szukać osób, które mogłyby coś wartościowego przekazać młodzieży. Z naszymi gośćmi dzisiejszymi, jak i tymi z lat ubiegłych, bardzo szybko nawiązałem kontakt, przez co mogliśmy już kilka takich fajnych akcji profilaktycznych zorganizować – mówił ksiądz Karol. Dzisiejszy program profilaktyczny odbył się w ramach organizowanych w ZSO nr 4 rekolekcji wielkopostnych. – Zależy mi na tym, by rekolekcje nie były tylko nudnym gadaniem, by był to jakiś konkret. Osoby, które nas odwiedzają to osoby po przejściach, które wszystkich mogą dotyczyć, nie tylko wierzących. Nasi goście to osoby wierzące, jednak nikogo do niczego nie przymuszają, proponują jedynie spojrzenie na swoje życie z perspektywy wyższych wartości – tłumaczył ks. Płonka. Widzimy, że przez te lata, małymi kroczkami, jakieś indywidualne sprawy się rozwiązują. Coraz więcej osób prosi mnie o indywidualne rozmowy, więc wierzę, że te zajęcia mają sens – zakończył.

Zadowolenia z tej formy rekolekcji nie kryły uczennice klasy pierwszej liceum Aleksandra Osadnik i Nikola Brysz. – To bardzo dobry pomysł na rekolekcje, naprawdę super – podkreślały dziewczyny. – Wcześniej słyszałyśmy od znajomych, że w poprzednich latach było fajnie. Im też bardzo się podobało. Jesteśmy ciekawe, jak to dzisiaj będzie. Teksty piosenek ma fajne, a jak wiemy muzyka może mieć duży wpływ na ludzi – mówiły tuż przed rozpoczęciem spotkania.

Była to kolejna już wizyta raperów z pozytywnym przekazem w ZSO nr 4. W marcu ubiegłego roku szkołę „na moście” odwiedzili Bęsiu oraz DJ Yonas, czyli skład „RYMcerze”, realizujący projekt pod hasłem „Nie zmarnuj swojego życia”.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter