Kir Żałobny

Humaniści pod egidą Uniwersytetu Śląskiego

Humaniści pod egidą Uniwersytetu Śląskiego

Uczniowie II LO w Rudzie Śląskiej będą zdobywać wiedzę pod patronatem Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. 19 października br. o godz. 13.20 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 odbędzie się uroczysta inauguracja roku dla klasy I humanistycznej. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

- Współpraca z Wydziałem Filologicznym w formie patronatu nad klasą humanistyczną jest pionierskim rozwiązaniem i bardzo cieszymy się z jej nawiązania – mówi Aleksander Porębski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej. - Z pewnością pozwoli ona poszerzyć horyzonty naszych uczniów i rozwinąć ich pasje humanistyczne – dodaje.

19 października, w środę, o godz. 13.20 w sali gimnastycznej „Morcinka” przy ul. Jankowskiego 22 zostanie oficjalnie zainicjowana współpraca szkoły z Uniwersytetem Śląskim. Wykład inauguracyjny pt. "Mamy poglądy czy tylko uprzedzenia? Sprawdzanie za pomocą literatury" wygłosi prof. dr hab. Ryszard Koziołek, prorektor ds. kształcenia i studentów Uniwersytetu Śląskiego. – W ramach współpracy zaplanowaliśmy dwa wykłady w semestrze, które wygłaszane będą dla uczniów w naszej szkole. Tematy prelekcji uzgadniać będą nauczyciele języka polskiego – wyjaśnia Aleksander Porębski.

Współpraca Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 z Wydziałem Filologicznym będzie przyjmować różne formy, m.in. uczniowie klas humanistycznych „Morcinka” będą mogli uczestniczyć w wybranych zajęciach - wykładach, seminariach, ćwiczeniach oraz konferencjach naukowych odbywających się na Uniwersytecie. Ponadto uczniowie szczególnie uzdolnieni, którzy wyrażą chęć udziału w Olimpiadzie Języka Polskiego i Literatury oraz pracujący z nauczycielami w ramach programu indywidualnej nauki, będą mogli korzystać z merytorycznej opieki pracowników naukowych i bezpłatnych konsultacji. Co ważne, młodzież będzie miała również dostęp do bazy dydaktycznej uczelni.

- Ze współpracy skorzystają nie tylko rudzcy licealiści, ale też studenci filologii, którzy będą odbywać praktyki pedagogiczne w tej szkole – mówi prof. dr hab. Krzysztof Jarosz, dziekan Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. – Liczymy też, że młodzież zaprzyjaźniona już  z naszą uczelnią w przyszłości dołączy do grona studentów Uniwersytetu Śląskiego – dodaje.

Patronat Uniwersytetu Śląskiego to nie jedyna współpraca ZSO 2 w Rudzie Śląskiej z podmiotem zewnętrznym. W 2014 roku szkoła podpisała porozumienie z Instytutem Pamięci Narodowej, w ramach którego kilkudziesięciu uczniów ściśle współpracuje z pionem naukowo - edukacyjnym IPN w Katowicach. Młodzież bierze udział w wizytach studyjnych, wyjazdach edukacyjnych oraz wykładach. Współpraca ZSO 2  z IPN to pierwszy, pilotażowy projekt w kraju.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter