Kir Żałobny

Pobiegną i uczczą pamięć górników z „Wujka”

Pobiegną i uczczą pamięć górników z „Wujka”

Uczniowie dwóch rudzkich szkół podstawowych: SP 15 i SP 27 już w najbliższą niedzielę, 16 grudnia wezmą udział w 6. Biegu Dziewięciu Górników, który upamiętnia wydarzenia, jakie rozegrały się w 1981 r. w kopalni „Wujek” w Katowicach. Jego organizatorem jest Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach.

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 27 w biegu udział wezmą już kolejny raz. – Jak mówił św. Jan Paweł II, patron naszej szkoły, „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Dlatego uczniowie szkoły chcą o tym przesłaniu pamiętać i aktywnie włączają się w upamiętnienie tamtych strasznych wydarzeń z 1981 r. - podkreśla Gabriela Depta ze Szkoły Podstawowej nr 27. Biegaczom patronować będzie Joachim Gnida. Bohater to jeden z dziewięciu górników, zabitych w grudniu 1981 r. Był także mieszkańcem Halemby, dzielnicy, w której działa placówka.

Uczniowie na trasę biegu wyruszą o godz. 8:45 sprzed budynku szkoły nr 27 przy ul. Zamenhofa w Halembie. Pierwszym przystankiem uczniów w drodze do Katowic będzie cmentarz komunalny w dzielnicy Halemba. Tam złożą wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą wszystkich halembian, którzy „zginęli w zawieruchach wojennych i w wyniku politycznej przemocy”. Na tablicy znajduje się także nazwisko patrona biegu, Joachima Gnidy.

Drugą rudzką placówką, której reprezentanci wezmą udział w upamiętnieniu wydarzeń z „Wujka”, jest Szkoła Podstawowa Sportowa nr 15 z Klasami Integracyjnymi, także z Rudy Śląskiej Halemby. - Uczniowie naszej szkoły w Biegu Dziewięciu Górników pobiegną po raz pierwszy. Wyruszymy sprzed szkoły o 9:15, na miejscu w Katowicach będziemy o godz. 11:00, gdzie pod pomnikiem poświęconym zastrzelonym górnikom z kopalni „Wujek” wraz z reprezentantami innych szkół z całego województwa weźmiemy udział w uroczystym apelu – informuje Beata Androsz, koordynatorka wydarzenia z ramienia szkoły. Z uczniami i opiekunami Szkoły Podstawowej Sportowej nr 15 pobiegną również zaproszeni goście. Jednym z nich będzie rudzki ultramaratończyk August Jakubik, który wiele lat przepracował na kopalni.

Bieg Dziewięciu Górników ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klas VII), gimnazjalnych i średnich województwa śląskiego. Bieg upamiętnia wydarzenia z 16 grudnia 1981 r. Zaledwie kilka dni po wprowadzeniu stanu wojennego, około 12.30 otworzono ogień do górników strajkujących w katowickiej kopalni „Wujek”. W wyniku użycia broni przez funkcjonariuszy ZOMO na terenie kopalni zginęło sześciu górników, a trzech kolejnych na skutek rozległych ran postrzałowych zmarło w szpitalu.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter