Patria na galowo

Nie zabrakło młodzieńczych wspomnień, dyskusji na tematy kinematografii i sytuacji sztuki w Polsce i w naszym mieście. Kino Patria obchodzi w ten weekend 75 lat. Wszyscy uczestnicy rocznicowej uroczystości byli zgodni, że Kino Patria to jedna z perełek Rudy Śląskiej.
- Z okazji potrójnej srebrnej rocznicy istnienia pragnę przekazać Państwu srebrny herb naszego miasta – powiedział wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, składając gratulacje i życzenia właścicielce kina, pani Ewie Brzezińskiej – Dłóciok. – Mam nadzieję, że przez kolejne dziesięciolecia Kino Patria będzie naszą dumą i radością, a Pani niech nie zabraknie sił do realizowania kolejnych ambitnych przedsięwzięć – życzył właścicielce kina Michał Pierończyk.
To starsze od wielu sztandarowych obiektów kulturalnych na Śląsku kino zostało stworzone przez dziadka pani Ewy Brzezińskiej – Dłóciok. Przy okazji wspaniałej rocznicy nie mogło zabraknąć powrotu do przeszłości i wspomnień właścicielki. – Kino posiadało 860 miejsc! Trudno mi sobie dziś wyobrazić, że tylu widzów pomieścił ten budynek – opowiadała pani Ewa. – Wszystkie krzesła zostały wykonane w Radomsku. Ponieważ pod koniec lat 30-tych było duże bezrobocie miejsca miały różne ceny, żeby każdy, bogatszy i biedniejszy mógł pozwolić sobie na filmową lekturę.
Krystian Gałuszka, poeta i dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej wspominał, że jako mały chłopiec myślał, że słowo „patria” to kino. - Dopiero kiedy dorosłem zrozumiałem, że to nazwa tego wyjątkowego miejsca – zwierzał się publiczności. Józef Osmenda, radny Rady Miasta Ruda Śląska, zdradzał w kuluarach, że to właśnie kino było miejscem schadzek z młodzieńczymi sympatiami.
Kinomani, którzy świętowali urodziny Patrii, mieli okazję wysłuchania poezji Krystiana Gałuszki, a także obejrzenia filmów dokumentalnych o historii obiektu. Była także muzyczna podróż przez piosenki okresu międzywojennego w wykonaniu zespołu Tea Time. Po wspomnieniach gospodarze zafundowali nie lada gratkę – pokaz filmów niemych przy muzyce na żywo w wykonaniu zespołu Bienek Trio.
Jutro, czyli w niedzielę, dalsza część obchodów. Tym razem wszyscy chętni będą mogli obejrzeć film Giuseppe Tornatore – „Cinema Paradiso”. Wstęp wolny, tym bardziej serdecznie zachęcamy do udziału w seansie.
Kino Patria powstało w roku 1937, kiedy to Jan Jasiulek, pierwszy właściciel obiektu, kupując działkę pod dom po bardzo korzystnej cenie zobowiązał się do wybudowania na jej części dużego i nowoczesnego kina. Po budowie, która trwała 5 miesięcy, 18 września 1937 roku nastąpiło uroczyste otwarcie obiektu. Wtedy to wyświetlono dwa filmy – „Dyplomatyczna Żona” oraz „Stawka o życie”. W tamtych czasach Patria cieszyła się ogromną popularnością. Niestety, niedługo po wybuchu wojny Jasiulek został odsunięty od prowadzenia interesu i choć po wyzwoleniu starał się odzyskać swoją własność, nie dostał pozwolenia na dalsze prowadzenie działalności. Kino upaństwowiono i przekazano Filmowi Polskiemu.
Dopiero w latach 90. kino wróciło w prawowite ręce właścicieli. Od 2001 roku Patria jest kinem studyjnym, prowadzi Akademię Filmową i Dyskusyjny Klub Filmowy. W kinie funkcjonuje również kawiarenka, w której organizowane są ciekawe spotkania, a ostatnio także darmowe konwersacje z języka angielskiego.