PAL kontynuacja!

Aktywnej integracji ciąg dalszy! Dzięki uchwałom podjętym na ostatniej sesji Rady Miasta Programy Aktywności Lokalnej „Kaufhaus” i „Orzegów” kontynuowane będą jeszcze przez co najmniej dwa lata. Tylko w tym roku w ramach prowadzonych działań udało się m.in. wyremontować świetlicę, utworzyć amatorską ligę piłki nożnej, zorganizować biegi tematyczne czy przystąpić do projektu „Nasz ogród społeczny”.
Programy Aktywności Lokalnej nastawione są przede wszystkim na wzrost aktywnej integracji i wspieranie samodzielności mieszkańców Rudy Śląskiej, w szczególności osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Dotychczas Programy realizowane były w ramach projektu systemowego „Ruda Śląska – szansą dla wszystkich” - na Osiedlu „Kaufhaus” od 2008 roku, a w Orzegowie od roku 2012.
– Przez ostatnie lata realizacji programów obserwujemy wzrost poziomu umiejętności, kultury osobistej i aktywności mieszkańców Kaufausu i Orzegowa. Jestem pewny, że dalsze działania tylko utrwalą ten trend - podkreśla Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.
Dotychczas działania w ramach PAL finansowane były ze środków unijnych, natomiast po zakończeniu realizacji projektu „Ruda Śląska – szansą dla wszystkich”, tj. od stycznia br., zadania realizowane są w ramach ograniczonych możliwości finansowych MOPS, czyniąc jednocześnie starania o dofinansowanie projektu pozakonkursowego „Ruda Śląska – nowa perspektywa” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. - PAL-e będą trwały przez cały okres realizacji projektu, ponieważ wymagają zastosowania działań długofalowych, w tym m.in. cyklicznych spotkań świetlicowych
z animatorami lokalnymi, pracy socjalnej, systematycznie organizowanych warsztatów, treningów czy działań z zakresu profilaktyki alkoholowej, dopalaczy i promocji zdrowego stylu życia – podkreśla dyrektor MOPS. Część zaplanowanych działań zlecona zostanie organizacjom pozarządowym.
Oferta PAL obejmuje również działania środowiskowe zapewniające dostęp do instytucji kultury (kino, teatr itp.) oraz wyjazdowe zajęcia edukacyjno – integracyjne. Grupę dorosłych uczestników Programu rozszerzono o grupę młodzieży w wieku szkolnym, dla której docelowo przewidziano m.in. działania wzmacniające rozwój zainteresowań, w tym sportowe, tj. utworzenie amatorskiej ligi ALF Asfalciok Liga Fusbal, powołanie reprezentacji Osiedla czy cykl spotkań z ciekawymi osobami. Wzmocnieniu ich kompetencji zawodowych mają służyć szkolenia i spotkania z pracodawcami ułatwiające właściwy wybór zawodu i wejście na rynek pracy. W tym roku uczestnikom i uczestniczkom Programu udało się już wyremontować świetlicę z materiałów pozyskanych od sponsorów, wziąć udział w działaniach profilaktycznych, w tym m.in. w spotkaniu o tematyce antynowotworowej z lekarzem ginekologiem, Panie skorzystały z badań mammograficznych, a z myślą o młodzieży zorganizowano spotkanie pod hasłem „Dopalacze kradną życie”, spotkanie z trzeźwym alkoholikiem - emerytem, który wielokrotnie na rowerze objechał całą Polskę oraz zorganizowano biegi tematyczne do muzeum miejskiego na wykład dot. historii piłki nożnej na Śląsku i w Rudzie Śląskiej, do galerii „Barwy Śląska” w Halembie czy na sąsiedni PAL do Orzegowa na ognisko.
Aktualnie Programami Aktywności Lokalnej objętych jest prawie 50 osób. Na zadania realizowane w ramach Programów Aktywności Lokalnej z ogólnej puli dofinansowania projektu zabezpieczono środki w kwocie ok. 180 tys. na rok. W najbliższym czasie mieszkańcy i mieszkanki Osiedla Kaufhaus i dzielnicy Orzegów będą mogli wziąć udział w warsztatach z zakresu twórczego myślenia, rozwiązywania problemów oraz motywacji i kształtowania wizerunku. Młodzież z Osiedla Kaufhaus we wtorek 27 października br. odbierze Puchar Dyrektora MOPS, pamiątkowe medale i statuetki oraz rozegra „mecz gwiazd”, którym uroczyście zakończy pierwszy sezon Ligi ALF. Ponadto, uczestników i uczestniczki czeka udział wiele innych form wsparcia, które przygotowane zostaną zgodnie z ich potrzebami i oczekiwaniami.