Kir Żałobny

O książce "Sztuczny miód" w Kinie Patria

Grafika zapowiadająca spotkanie z Sabina Waszut.

Już w czwartek (29.02) o godz. 18.00 w Kinie Patria o swojej najnowszej książce opowie rudzka pisarka Sabina Waszut. Autorka jest związana z Górnym Śląskiem, to właśnie tutaj lokuje akcje swoich powieści obyczajowych. W najnowszej książce „Sztuczny miód” pisarka zabiera nas do Katowic lat 80.

- Tym razem zabieram moich czytelników do Katowic lat 80., dokładnie do roku 80. i 81.  Razem z moimi bohaterami będziecie mogli zobaczyć, jak w tamtym czasie wyglądało Osiedle Tysiąclecia, okolice Kopalni Wujek, Szpital na Ligocie czy Park Kultury i Wypoczynku. W książce jest wiele miejsc, które są nam współcześnie bliskie– mówi Sabina Waszut, autorka książki „Sztuczny miód”.

„Sztuczny miód” to powieść obyczajowa o przyjaźni dwóch pielęgniarek z Katowickiego szpitala. Baśka i Marylka stanowią swoje zupełne przeciwieństwo. Marylka ma typową, dużą i zżytą ze sobą śląską rodzinę. Jej mąż pracuje w kopalni Wujek i działa w Solidarności. Barbara z kolei ma męża milicjanta, eleganckie M-3. Chętnie chodzi do kina, spotyka się z koleżankami. Uważa się za nowoczesną kobietę. To zestawienie losów pokazuje nam pełny przekrój lat 80. na Śląsku. Czy to jednak nie są zbyt dobrze znane nam czasy, by o nich czytać?

- Zawsze obawiam się nieco, czy mam pełny ogląd na wydarzenia, o których chcę pisać. Lata II wojny światowej są dla mnie bezpieczniejsze, ponieważ wydaje nam się, że o tym okresie wiemy wszystko. O latach 80. postanowiłam pisać po rozmowie z moim synem, który uświadomił mi, że to dla niego daleka i niezrozumiała historia. On uczy się jej z podręczników, więc dlaczego nie przybliżyć jej na kartach mojej powieści – dodaje autorka.

Pozostaje wciąż zagadką czym jest tytułowy „Sztuczny miód”? Odpowiedź na to pytanie poznamy podczas wyjątkowego spotkania autorskiego, które dobędzie się w Kinie Patria. Już 29 lutego będziemy mieli okazję porozmawiać z autorką, zakupić jej książki i zdobyć autograf.

Z czego znana jest Sabina Waszut? Autorka opisywała wcześniej tragedię, która wydarzyła się w obozie koncentracyjnym na Zgodzie, w Świętochłowicach. A w swojej nowej serii książkowej „Matki Rzeszy” przedstawia losy kobiet, które rodziły w domach Lebensborn. W swoich książkach porusza problematykę Górnego Śląska.

Wydarzenie jest biletowane. Bilet kosztuje 5 zł i można nabyć go w kasie kina. Spotkanie organizowane jest przez Księgarnię Stronniczą, Kino Patria oraz stowarzyszenie Wspaniałomyślny Śląsk.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter