Header decorative image
Kir Żałobny

Nowoczesna pracownia chemiczna w SP nr 23

Sala lekcyjna. Na ścianie duży układ okresowy pierwiastków. Z przodu ławki, krzesła, szafki. Po prawej stronie okno.

Zadaniem szkoły jest zachęcanie uczniów do rozwoju oraz poznawania świata, najlepiej z wykorzystaniem najnowszych technologii. Odpowiedzią na te wyzwania jest Zielona Pracownia „Sala Eliksirów”, która powstała w Szkole Podstawowej nr 23 im. J. Brzechwy. W tym roku szkolnym to już czwarta „zielona pracownia”, które została oddana do użytku w rudzkich placówkach oświatowych, dzięki dofinansowaniu ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

- Doceniam ciekawe i inspirujące działania podejmowane przez placówki oświatowe – podkreśla Jacek Morek, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Edukacja w zakresie zwiększania świadomości ekologicznej, wiedzy o segregacji odpadów czy też konieczności ich przetwarzania to zagadnienia niezwykle istotne dla wszystkich, niezależnie od wieku. Wierzę, że w tej sali eliksirów dzięki zastosowaniu innowacyjnych pomysłów nauka chemii nie będzie nikomu sprawiała kłopotów – dodaje.

Nowoczesna pracownia powstała dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Katowicach oraz wkładu własnego Urzędu Miasta Ruda Śląska. Jej wartość to 60 tys. zł. W ramach projektu powstało m.in. laboratorium mobilne pozwalające wyeksponować pomoce dydaktyczne oraz ułatwiające demonstrację doświadczeń. Jedną ze ścian zdobi duży układ okresowy pierwiastków, który w trakcie lekcji chemii jest wykorzystywany niemal na każdym etapie zajęć. Rolety w oknach to nie jednokolorowe zasłony, a bogate we wzory chemiczne i elementy sprzętu laboratoryjnego obrazy.

- Klasa przeszła spektakularną przemianę. W obecnej aranżacji sprawia, że nauka chemii i fizyki jest atrakcyjna, bardziej zrozumiała i dostosowana do potrzeb indywidualnych uczniów – mówi Aleksandra Kempa, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23. – Przestrzeń umożliwia komfortową pracę w grupach, gdyż stoliki są czteroosobowe, a nietypowy falisty kształt jest nie tylko ciekawym urozmaiceniem wnętrza, ale przede wszystkim pozwala na różnorodną organizację miejsca pracy. Wszystko dopracowaliśmy w najdrobniejszych szczegółach – nawet zegar umieszczony nad monitorem interaktywnym nie ma tradycyjnej tarczy, a liczby atomowe niektórych pierwiastków, co uzmysławia, że chemia jest wokół nas – dodaje.

Inne elementy wyposażenia sali to: ergonomiczne krzesła w rozmiarach dostosowanych do wzrostu dzieci, biurko dla nauczyciela wraz z krzesłem obrotowym, tablica suchościeralna, panele wyciszające o różnych odcieniach, metalowa szafa do przechowywania odczynników chemicznych.

W trakcie prezentacji Zielonej Pracowni uczniowie klasy VII i VIII wykonali kilka doświadczeń. Miedzy innymi: „lokomotywę parową”, czyli rozkład wody utlenionej pod wpływem manganianu (VII) potasu, spalanie wstążki magnezowej w tlenie z powietrza, „burzę w probówce”, otrzymywali wodór w reakcji cynku z roztworem kwasu solnego.

W tym roku w Rudzie Śląskiej dofinansowanie w ramach projektu „Zielona Pracownia 2023” otrzymały także: Szkoła Podstawowa nr 22, Szkoła Podstawowa nr 30 oraz Zespół Szkół nr 6. Natomiast dofinansowanie w ramach projektu „Ekopracownia pod chmurką” otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 16 im. J. Korczaka oraz Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 3. W ubiegłym roku zielone pracownie powstały w Szkole Podstawowej nr 35 Specjalnej oraz Szkole Podstawowej nr 15 Sportowej z Oddziałami Integracyjnymi.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter