Header decorative image
Kir Żałobny

Nowe mieszkania TBS w Rudzie Śląskiej

Budynek wielorodzinny z balkonami.

44 mieszkania w standardzie „pod klucz” powstały w budynku wielorodzinnym z podziemnym parkingiem przy ul. Piotra Tomanka w Rudzie Śląskiej – Orzegowie. W wartej 15,9 mln zł inwestycji Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego partycypowało miasto dzięki środkom pozyskanym z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwsi najemcy odebrali dziś klucze do swoich mieszkań.

- Odpowiadamy na zapotrzebowanie na mieszkania, które nie tylko w Rudzie Śląskiej jest duże. Na początku roku oddaliśmy 52 nowe mieszkania komunalne przy ul. Bankowej, dziś przekazujemy mieszkania RTBS, którego miasto jest udziałowcem. W obu przypadkach pozyskaliśmy wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego – mówi prezydent Michał Pierończyk. – Mam nadzieję, że lokatorom będzie się tutaj dobrze mieszkało – dodaje.

Wielorodzinny budynek TBS przy ul. Piotra Tomanka w dzielnicy Orzegów mieści 44 mieszkania, w tym 39 mieszkań dwupokojowych o powierzchni od niecałych 50 m2 do ponad 55 m2 oraz 5 mieszkań trzypokojowych o powierzchni od prawie 66 m2 do ponad 67 m2. - Wszystkie mieszkania zrealizowane są w standardzie „pod klucz”. Wyposażone są w urządzenia sanitarne i kuchenne. Podłogi w pokojach wyłożone są panelami, a w kuchniach i łazienkach płytkami ceramicznymi. Pomieszczenia pomalowane są farbami akrylowymi, łazienki mają na ścianach płytki ceramiczne, kuchnie na „obszarze roboczym” – wylicza Leszek Wenda, prezes Regionalnego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Chorzowie.

Do lokali prowadzą antywłamaniowe drzwi wejściowe o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Mieszkania na piętrach wyposażone są w balkony, a prawie wszystkie mieszkania na parterze mają wyjście na taras. Okna w mieszkaniach na parterze chronione są zintegrowanymi roletami antywłamaniowymi. Mieszkania wyposażone są również w instalacje: elektryczną, ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania.

Parter budynku dostępny dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim z poziomu terenu. W części podpiwniczonej znajduje się parking podziemny z 44 miejscami postojowymi oraz komórki lokatorskie i pomieszczenie techniczno-gospodarcze. Przy budynku powstał plac zabaw z ogrodzeniem, a wzdłuż ul. Tomanka miejsca parkingowe.

Montaż finansowy inwestycji opierał się na trzech filarach. Pierwszym jest udział miasta w kosztach budowy. – Na ten cel pozyskaliśmy ponad 4,7 mln zł bezzwrotnego wsparcia finansowego z Funduszu Dopłat prowadzonego przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Obniżyło to wpłaty przyszłych najemców – informuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek. – Warto przypomnieć, że wysokość partycypacji najemców została już wcześniej obniżona dzięki podwyższeniu przez miasto kapitału RTBS o 1,36 mln zł z przeznaczeniem na inwestycję przy ul. Tomanka. Wnieśliśmy również aportem do spółki działkę, na której zrealizowana została inwestycja - dodaje.

Drugi filar finansowania budowy to pozyskany przez Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego preferencyjny kredyt w wysokości 6,8 mln zł, a trzeci - partycypacja przyszłych najemców w wysokości 1 400 zł/m2 powierzchni użytkowej mieszkalnej. Najemcy będą płacić czynsz w wysokości 14 zł/m2.

Wszystkie mieszkania mają już swoich najemców. Mieszkania przyznawane były zgodnie z kryteriami określonymi w zarządzeniu prezydenta miasta.

Miasto Ruda Śląska posiada 16,75% udziałów w Regionalnym Towarzystwie Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Chorzowie.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter