Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

Nowe mieszkania przy ul. Szczęść Boże

mapka przedstawiająca miejsce budowy mieszkań

Na lata 2024 -2026 władze Rudy Śląskiej zaplanowały budowę mieszkań w rejonie ul. Szczęść Boże w dzielnicy Ruda. Domy zbuduje  Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej TBS sp. z o.o. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta do spółki wniesiony został wkład w postaci nieruchomości pod tę inwestycję o łącznej powierzchni ponad 21 tys. m².

- Inwestycja jest na etapie koncepcji, która określi m.in. źródła finansowania całego projektu – tłumaczy prezydent Michał Pierończyk. – W ramach przedsięwzięcia powstaną budynki wielorodzinne z mieszkaniami na wynajem. Nieruchomości wniesione do spółki aportem spełniają wymagania, jakie wiążą się z realizacją takiej inwestycji, tj. teren jest oznaczony w planie zagospodarowania przestrzennego jako teren zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej
i wielorodzinnej - dodaje. Wartość rynkowa działek budowlanych, na których powstanie nowe osiedle, wynosi ok. 4,7 mln zł.

- Przy ul. Szczęść Boże mogą powstać nawet 4 budynki – mówi Jerzy Krótki, prezes MPGM TBS
Sp. z o.o. – W planach mamy zbudowanie ok. 150 mieszkań. Projekt może być gotowy do końca tego roku, co jest uzależnione m.in. od postępowania przetargowego. Kolejnym etapem będzie złożenie wniosku do Banku Gospodarstwa Krajowego, a następnie budowa osiedla - dodaje.  

Podczas sesji radni podnosili kwestie ogrzewania nowych mieszkań. – Chcemy, żeby budynki były zasilane paliwem sprzyjającym środowisku naturalnemu, a przez to ekologicznym, gdyż zaprojektowanie takiego ogrzewania sprawia, że z Banku Gospodarstwa Krajowego można otrzymać bardziej korzystne oprocentowanie, a o to nam właśnie chodzi – by było ekologicznie i ekonomicznie – odpowiadał prezydent Pierończyk.

Przypomnijmy, że w styczniu br. miasto zakończyło budowę mieszkań komunalnych przy ul. Bankowej w dzielnicy Ruda. - Obecnie są już podpisywane z mieszkańcami umowy na najem. Dwa budynki mieszczą łącznie 52 mieszkania, podziemne garaże oraz przestrzeń rekreacyjną – informuje wiceprezydent Aleksandra Skowronek. Koszt inwestycji to blisko 21,3 mln zł, z czego ponad 11,2 mln zł pochodzi z bezzwrotnej dotacji z Banku Gospodarstwa Krajowego z tzw. Funduszu Dopłat, a 1,05 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Warto podkreślić, iż do końca tego roku władze Rudy Śląskiej planują pozyskać 25 dodatkowych mieszkań. Będzie to możliwe dzięki zagospodarowaniu pustostanów oraz remontom opuszczonych obiektów.

Kolejne mieszkania powstaną w budynkach historycznego zespołu zabudowań Szybu Franciszek. Powstaną tam mieszkania komunalne i wspomagane. - Mieszkania wspomagane stanowią szansę na integrację mieszkańców z niepełnosprawnościami. Cały projekt da możliwość utworzenia przestrzeni, gdzie osoby te swobodnie będą się mogły przemieszczać – podkreśla wiceprezydent Aleksandra Skowronek. Fundusze na budowę mieszkań wspomaganych w kwocie ponad 13 mln zł będą pochodziły z dofinansowania ze Zintegrowanych Funduszy Terytorialnych. Wkład własny miasta Ruda Śląska dla tej inwestycji to prawie 2,5 mln zł. Z kolei budowa mieszkań komunalnych pochłonie ponad 9,4 mln zł, z czego 8 mln zł pochodzi z 8. edycji Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych, a 1,4 mln zł z wkładu własnego miasta.

Dodajmy, iż Regionalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. z siedzibą w Chorzowie, w którym Miasto Ruda Śląska ma swoje udziały, kończy budowę 44 mieszkań przy ul. Tomanka w Rudzie Śląskiej. Wszystkie mają już przyszłych najemców.

Miasto w swoim zasobie dysponuje 7027 mieszkaniami. Obecnie na swoje „M” oczekuje 911 rodzin.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter