Header decorative image
Kir Żałobny

Noc Teatru w Śląskim Teatrze Impresaryjnym

Mężczyzna w białej koszuli z kryzą i złotej kamizelce trzyma w ręku złotą kulę. W tle gwieździste niebo, napis noc teatru, 23 marca 2024 oraz logo Śląskiego Teatru Impresaryjnego im. Henryk Bisy.

Najbliższa sobota, 23 marca, upłynie w Rudzie Śląskiej pod znakiem V muzy. Śląski Teatr Impresaryjny (ul. Niedurnego 69 w Nowym Bytomiu) przygotował szereg atrakcji z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. – W programie tegorocznej imprezy znajdą się spektakle przygotowane zarówno przez młodych artystów jak i tych nieco starszych, a przewodnikiem po naszym wydarzeniu będzie Nina Siwy – zapowiada Katarzyna Furmaniuk, dyrektor ŚTI. Bilet wstępu na całą imprezę to koszt 10 złotych.

Pierwszy spektakl, już o godz. 15.00, zaprezentuje Teatr Wrażliwości pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor. Sztuka „Moje miejsce na ziemi” to historia pewnej rodziny, która znalazła się w samym środku dramatu Tragedii Górnośląskiej. W scenariuszu wykorzystane zostały m.in. utwory literackie Wisławy Szymborskiej. Sztuka potrwa ok. 40 min, a po niej będzie wystawione przedstawienie „Zgadnij, gdzie jestem” Teatru Szarada II, również pod kierownictwem Małgorzaty Grund-Bismor. To zbiór etiud teatralnych opowiadających o młodych ludziach „zamkniętych” w tajemniczym miejscu, którego zarówno oni, jak i widzowie nie są w stanie do końca określić.

O godz. 16.30 zaprezentuje się Teatr Moklandia kierowany przez Teresę Jonas. Młodzi aktorzy wystawią przedstawienie „Balladyna” na podstawie dramatu Juliusza Słowackiego. - Problematyką sztuki jest dążenie do władzy za wszelką cenę – przypomina Katarzyna Furmaniuk. - Juliusz Słowacki pisał "Balladynę" w XIX wieku, jednak jej problematyka nadal jest aktualna – podkreśla.

Z kolei „Historia pewnego przedmiotu”, spektakl w reżyserii Anny Białoń, rozpocznie się o godz. 17.30. Głównym bohaterem jest COŚ, który nie wie, kim jest, skąd pochodzi, ani do czego służy. COŚ odbywa podróż, która jest próbą odnalezienia miejsca, w którym będzie czuł się dobrze i zostanie zaakceptowany przez innych. Przesłaniem tego spektaklu jest problem odnalezienia się w świecie, który chce wszystko nazwać i określić.

Na godz. 18.30 zaplanowano występ Teatru Nieoetykietkowani z Ogniska Pracy Pozaszkolnej nr 3 w Zabrzu. Zespół zaprezentuje „Rozdroża” w reżyserii Małgorzaty Baryły. To sztuka, która przenosi w czasie i pozwala dostrzec urok śląskich podwórek lat 30-tych XX wieku oraz porywa historią miłości Sofie i Władka.

Finałem rudzkiej Nocy Teatru będą „Igraszki z diabłem”, które rozpoczną się o godz. 19.30. To pełna humoru i ironii przypowieść o walce dobra ze złem, oparta na ludowych, dobrze znanych schematach. Reżyserem sztuki w wykonaniu Teatru „Reduta Śląska” jest Mirosław Neinert.

Tegoroczna Noc Teatru odbędzie się w Rudzie Śląskiej już po raz 8. Do tej pory w każdej edycji wydarzenia brało udział ok. 200-250 widzów. Bilety można rezerwować telefonicznie: 32 248 62 40, mailowo: bilety@teatrrudasl.pl lub kupić online.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter