Noc na bunkrze
W nocy z 29 na 30 czerwca Stowarzyszenie Genius Loci - Duch Miejsca zorganizowało II Noc na bunkrze w schronie bojowym nr 75 Grupy Bojowej „Kłodnica”.
Bunkier odwiedziło blisko dwieście osób. Główną atrakcją był sam ciężki schron bojowy nr 75 dawnego Obszaru Warownego „Śląsk”, będący jednym z najlepiej zachowanych obiektów tej linii umocnień. Organizatorzy przygotowało wiele atrakcji. O dobrą atmosferę już na starcie imprezy zadbali Jadwiga Gorol i Piotr Szymczak, dając niezwykły koncert gitarowo - wokalny.
Na terenie wokół schronu swoje uzbrojenie oraz mundury prezentowali członkowie grup rekonstrukcji historycznej, na czele z Grupą Operacyjną „Śląsk”. Wielkie zainteresowanie wzbudziła prezentacja strzelecka karabinu RKM.
Jednak tego wieczoru w Kochłowicach zajmowano się nie tylko II wojną światową. Tematem przewodnim spotkania były zabytki Rudy Śląskiej. Ich przyszłości i szansom Rudy Śląskiej na rozwój turystyczny poświęcono panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: dr inż. arch. Łukasz Urbańczyk (Miejski Konserwator Zabytków), Stanisław Witała (prezes koła PTTK w Rudzie Śląskiej) oraz Eugeniusz Czogała (opiekun schronu w Kochłowicach).
Zabytkom Rudy Śląskiej poświęcono także wieczór filmowy. Zaprezentowano kilkanaście filmów dokumentalnych produkcji Telewizji Sfera oraz krótki film o kochłowickim schronie, przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 3 w Mikołowie.
Także najmłodsi nie mogli się nudzic. Organizatorzy imprezy przygotowali małe przedszkole, w którym na maluchy czekały m.in. kolorowanki. Imprezie towarzyszyła tez wystawa pt. „Ocalić od zapomnienia”, poświęcona historii i zabytkom przemysłu na Górnym Śląsku.