Muzyka improwizowana w ŚTI
Wyjątkowy koncert laureatów pierwszej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki Improwizowanej „Współbrzmienia 2023” odbędzie się w niedzielę (8 września) o godz. 18.00 w Śląskim Teatrze Impresaryjnym im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej – Nowym Bytomiu. Gwiazdą wydarzenia będzie zdobywca drugiego wyróżnienia – zespół Marcin Pater Trio. Koncert organizowany jest przez Fundację Most the Most w szesnastu miastach i gminach całej Polski, które nagrodzone zostały w konkursie „Nasz Zabytek”. Wstęp wolny. Wejściówki do odebrania w sekretariacie ŚTI.
- Trasa koncertowa „Współbrzmienia 2023” to realizacja nagród przyznanych w pierwszej edycji konkursu. Laureaci — Michał Aftyka Quintet, Muizk Nva Lab oraz Marcin Pater Trio — zaprezentują się w serii 16 występów na terenie całej Polski – mówi Róża Zabojszcz z Fundacji Most the Most. – „Współbrzmienia 2023” to przede wszystkim promocja wybitnych talentów z kręgu muzyki improwizowanej w Polsce. Podczas koncertów będzie można odkryć różnorodności i głębię ekspresji muzycznej, którą oferuje improwizacja. Koncerty otworzą przestrzeń na prezentację oryginalnych utworów, gdzie twórczość artystyczna przeplata się z momentem jej wykonania. Wymagające od wykonawców zarówno odwagi, jak i kreatywności, spotkania te zaoferują publiczności bogate wrażenia, pozostawiając trwały i ciepły ślad w pamięci uczestników – dodaje.
Podczas wydarzenia przed publicznością zaprezentuje się Marcin Pater Trio, czyli zespół wyróżniający się unikalnym brzmieniem, którego fundamentem jest autorska twórczość lidera, Marcina Patera. Grupa czerpie inspiracje z muzyki jazzowej, jazz-rockowej oraz fusion, tworząc wyjątkowe zestawienie akustycznego wibrafonu z naprzemiennie elektryczną gitarą basową oraz akustycznym kontrabasem, wspierane przez zestaw perkusyjny. Zespół ma na swoim koncie liczne sukcesy zarówno w kraju, jak i za granicą. Zdobył m.in. Grand Prix konkursu na Indywidualność Jazzową na festiwalu Jazz nad Odrą, zwyciężył na Jazz Juniors w Krakowie oraz RCK Pro Jazz Festival w Kołobrzegu. Na arenie międzynarodowej odniósł sukcesy na Sibiu Jazz Competition w Rumunii oraz B-Jazz International Contest w Belgii.
- Jesteśmy zespołem przygody i miłości! Nasz każdy wspólny wyjazd to kolejne niezwykłe doświadczenia, które silnie ugruntowują nasze przyjacielskie relacje, co następnie procentuje bezmierną dawką energii na scenie – mówi Marcin Pater, lider zespołu.
Warto wspomnieć, że organizowany przez Fundację Most the Most konkurs składa się z pięciu etapów: naboru zgłoszeń, preselekcji, głosowania internetowego przez lokalne społeczności, wyboru finalistów i finałowych przesłuchań na żywo. Zwycięzcy otrzymują atrakcyjne nagrody, w tym możliwość nagrania własnego albumu i spotkania z wybitnymi artystami.
Przypomnijmy, że misją Fundacji Most the Most jest budowanie kapitału społecznego poprzez wspieranie kultury, twórców i międzypokoleniowej współpracy. Fundacja inicjuje zaangażowanie lokalnych społeczności wokół odnowy zabytków i nadawania im nowych funkcji społecznych. Wspiera projekty, które są odpowiedzią na lokalne potrzeby, w których tworzenie i realizację włączona jest społeczność lokalna.
Fundacja m.in. jest organizatorem konkursu „Nasz Zabytek”, w którym Ruda Śląska otrzymała grant w wysokości miliona zł na rewaloryzację zespołu zabudowań szybu Franciszek po dawnej kopalni „Wawel”. Fundacja realizuje także projekt „Most the Music”, do którego Ruda Śląska otrzymała zaproszenie właśnie dzięki zwycięstwu w konkursie „Nasz Zabytek”. Program zakładał stworzenie chóru, warsztaty oraz koncerty rodzinne, w których zaprezentowali się członkowie chóru. Chórzyści wzięli też udział w wyjazdach do filharmonii, teatru muzycznego lub opery. W ramach programu Fundacja zorganizowała również obóz wakacyjny dla dzieci śpiewających w chórach biorących udział w projekcie, podczas którego prowadzone były zajęcia muzyczne.