Kir Żałobny

Młodzi radni po raz szósty

Młodzi radni po raz szósty

- Jesteście państwo wybrani przez swoich kolegów i przyjaciół. Jesteście ich reprezentantami i zawsze musicie o tym pamiętać. Macie wpływ na sprawy miasta – podkreślał wiceprezydent miasta Michał Pierończyk podczas sesji inaugurującej nową kadencję Młodzieżowej Rady Miasta Ruda Śląska. Przewodniczącą Młodzieżowej Rady Miasta została Aleksandra Kusiak.

Pierwsza sesja odbyła się 23 października. W imieniu rudzkich radnych swoim młodszym kolegom gratulacje złożył Jarosław Wieszołek, Przewodniczący Rady Miasta Ruda Śląska. - Chcę byście państwo pamiętali, że istotą samorządu jest to, by sprawy ludzkie - bezpośrednie sprawy obywateli naszego miasta - były sprawami priorytetowymi, godnymi najwyższej uwagi, bo to jest istota samorządu – tłumaczył. – Państwo zostaliście wybrani i to jest nie tylko wyróżnienie, ale i zobowiązanie, do tego byście państwo byli wyrazicielami  poglądów tej społeczności, która jest przyszłością naszego miasta – podsumował.

O stanowisko przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta ubiegało się siedem osób. Najwięcej głosów otrzymała siedemnastoletnia Aleksandra Kusiak z II LO im. G. Morcinka. -  Kiedy pojawiła się możliwość kandydowania do Młodzieżowej Rady Miasta, zdecydowałam się, ponieważ myślę, że to będzie wspaniałe doświadczenie. Niezależnie od tego gdzie się potem znajdę przyda mi się umiejętność nawiązywania kontaktów, czy umiejętność przekonywującego przemawiania – podkreśla Aleksandra. Zastępcą przewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta została Katarzyna Gęsikowska.

Wybory do Młodzieżowej Rady Miasta na lata 2013 – 2015 odbyły się z końcem września. Okręgami wyborczymi objęto gimnazja oraz szkoły ponadgimnazjalne. Wśród uprawnionych do głosowania znalazło się 6691 osób. Z  możliwości tej skorzystało 4684 uczniów, co stanowi 70 procentową frekwencję. Rudzka młodzież wybrała 29 swoich reprezentantów.

Podczas piątej kadencji Młodzieżowej Rady Miasta odbyło się 15 posiedzeń plenarnych. Młodzi radni uczestniczyli w 18 dużych akcjach i projektach, których w większości byli inicjatorami. Uczestniczyli m.in. w świątecznych akcjach pomocy dzieciom, zorganizowali I edycję konkursu "Otwarty Umysł" oraz zawody wędkarskie o Puchar Młodzieżowej Rady Miasta. Podczas V kadencji w ramach rady działały 3 komisje – kultury, przedsiębiorczości i sportu. Młodzież uczestniczyła także w corocznych regatach w Giżycku. Ciekawym akcentem ostatniej kadencji były także liczne debaty oksfordzkie.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter