Mikołaje pobiegną dla Michalinki
Mikołaje o wielkich sercach tym razem pobiegną dla niespełna rocznej Michalinki. W piątek (6.12) odbędzie się „Bieg Mikołajów”, z którego dochód zostanie przeznaczony na sprzęt medyczny i leczenie rudzianki chorej na mukowiscydozę. Bieg rozpocznie się o godz. 11.00 na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Czarnoleśnej 14.
- W tym dniu każdy może zostać Mikołajem. Wystarczy przyjść na stadion i wziąć udział w tym charytatywnym biegu – podkreśla Henryk Poppe, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rudzie Śląskiej. - Zapraszamy i zachęcamy do udziału wszystkich, którzy chcą nieść pomoc drugiemu człowiekowi. Można biegać, chodzić z kijkami, spacerować samemu, z wózkiem dziecięcym, z pieskiem na smyczy, można po prostu być, aby sprawić, by Michalinka wróciła do zdrowia – dodaje.
Tegoroczny „Bieg Mikołajów” skierowany jest przede wszystkim do uczniów rudzkich szkół. Jednak w sportowej rywalizacji mogą wziąć udział także wszyscy, którzy mają czas i chcą wesprzeć dziewczynkę. Jeśli ktoś nie ma możliwości uczestniczenia w piątkowym biegu, a chciałby pomóc Michalince, może wpłacić dowolną kwotę poprzez zrzutkę w Internecie.
- Każdy uczestnik otrzyma czapkę Mikołaja i drobny upominek, zachęcamy też do przybycia na bieg w kolorowych przebraniach, w barwach reprezentowanej szkoły czy klubu. Na stadionie ustawiona zostanie też choinka, którą razem przystroimy, dlatego prosimy, żeby każda szkoła przyniosła symbolicznie jedną bombkę – mówi Henryk Poppe.
Michalinka, dla której organizowany jest, bieg cierpi na mukowiscydozę, czyli wrodzoną chorobę uwarunkowaną genetycznie. Jest to choroba nieuleczalna i postępująca, ogólnoustrojowa i wielonarządowa, polegająca na zaburzeniu wydzielania gruczołów zewnątrzwydzielniczych. Choroba ta atakuje układ oddechowy i pokarmowy. Podczas jej rozwoju często pojawiają się choroby współistniejące oraz niejednokrotnie występuje konieczność przeszczepu płuc czy wątroby.
Michalinka potrzebuje opieki przez całą dobę. Podczas diagnozowania stwierdzono uszkodzenie trzustki, przez co już musi zażywać enzymy trzustkowe, preparaty na wątrobę oraz inne leki i suplementy, co wiąże się ze stale rosnącymi kosztami, bo porcje leków wzrastają razem z przyrostem wagi dziewczynki. Musi ona być kilkukrotnie w ciągu dnia inhalowana, ponieważ jej płuca produkują gęsty i lepki śluz, który zalega w oskrzelach i jest podłożem dla rozwoju bakterii. Dodatkowo gruczoły potowe wydzielają pot o podwyższonym stężeniu chloru i sodu (tzw. słony pot) przez to, że jej gospodarka wodno - elektrolitowa jest zaburzona. Wraz z wiekiem i rozwojem choroby Michalina będzie wymagała więcej specjalistycznych sprzętów, m.in. do rehabilitacji oddechowej, fizjoterapii oraz częstszych hospitalizacji.
Impreza pod hasłem „Bieg Mikołajów” to już rudzka tradycja. Przypomnijmy, że zaczęło się od próby spełnienia marzenia Zuzi w roku 2012. Dziewczynka chciała jechać wraz z rodziną do Disneylandu. Marzenie zostało spełnione. Bohaterem roku 2013 był cierpiący na wrodzoną wadę serca ośmioletni Kacper. W roku 2014 Mikołaje spełniły marzenie Dominika, zaś bieg w roku 2015 przyniósł ze sobą realizację marzeń Oliwii i Alana. Następnie w 2016 roku uczestnicy biegu postanowili spełnić marzenie sześcioletniej Kornelii, a w 2017 i 2018 roku chorych na glejaka Oli i Kacperka. Natomiast w 2019 roku bohaterką była czternastoletnia Wiktoria, która zmaga się z histiocytozą. W 2022 roku Olaf. W ubiegłym roku bieg zorganizowany został dla bliźniaków Piotrusia i Maciusia cierpiących na encefalopatię niedotleniowo-niedokrwienną, czyli częściowe uszkodzenie mózgu.