Miasto stawia na PSZOK-i
W Rudzie Śląskiej ma powstać drugi Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK). To odpowiedź na rosnące potrzeby mieszkańców oraz wymogi ustawowe dotyczące gospodarki odpadami. Obecnie w Rudzie Śląskiej funkcjonuje tylko jeden PSZOK, ale jest on niewystarczający. Proponowana lokalizacja drugiego punktu znajduje się przy ul. Kalinowej w dzielnicy Kochłowice. Wykonanie inwestycji w tym miejscu znacząco zwiększyłoby dostęp do usług związanych z gospodarowaniem odpadami dla mieszkańców południowych rejonów miasta oraz przyczyniłoby się do zwiększenia poziomu recyklingu. Szczegóły przedsięwzięcia władze miasta przedstawiły podczas spotkania informacyjnego z mieszkańcami Kochłowic.
Co to jest PSZOK
PSZOK to miejsce, w którym mieszkańcy mogą oddać różnego rodzaju odpady komunalne, w szczególności te, których nie należy wrzucać do przydomowych pojemników lub pozostawić w altance śmietnikowej. Chodzi tu głównie o zużyte opony, elektrośmieci, przeterminowane leki, ale także odpady budowlane oraz wielkogabarytowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, każda gmina ma obowiązek utworzyć co najmniej jeden taki punkt, jednak przyjmuje się, że w dużych miastach jeden PSZOK powinien przypadać na około 50-80 tysięcy mieszkańców. - Budowa drugiego PSZOK-a wpisuje się w nasze działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców oraz ochrony środowiska. Chcemy, aby każdy mieszkaniec miał łatwy dostęp do punktów, w których może bezpiecznie oddać odpady, które nie powinny trafiać do zwykłych pojemników - podkreśla prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.
Nowy PSZOK w Kochłowicach
Umiejscowienie nowego PSZOK-a w tej dzielnicy ma przede wszystkim zapewnić dostęp do takiego punktu dla mieszkańców południowych dzielnic Rudy Śląskiej. Proponowaną przez miasto lokalizacją jest ul. Kalinowa, przy której znajduje się strefa usługowo-przemysłowa otoczona terenami leśnymi. Co ważne, powstanie punktu w tym miejscu dopuszcza Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. Działka, na której ma powstać nowy PSZOK, oddalona jest od zabudowy mieszkaniowej w kierunku północnym ok. 0,5 km oraz oddzielona jest autostradą, natomiast w kierunku południowo-zachodnim najbliższe domy znajdują się w odległości ponad 0,6 km.
Na terenie o powierzchni ponad 6 000 m² ma powstać miejsce do zbierania odpadów z rampą rozładowczą z zadaszeniem oraz z wagą samochodową. Zaplanowano także budowę murowanego budynku administracyjno-socjalnego. Dodatkowo projekt zakłada utworzenie punktu napraw i ponownego użycia produktów, co ma na celu promowanie idei zero waste wśród mieszkańców. W ramach inwestycji powstać ma również infrastruktura edukacyjna. - PSZOK w Kochłowicach będzie również miejscem, gdzie prowadzona będzie edukacja ekologiczna. Chcemy zwiększyć świadomość mieszkańców, a szczególnie dzieci i młodzieży, na temat segregacji odpadów i zapobiegania ich powstawaniu – zapowiada Katarzyna Kuberek, naczelnik Wydziału Gospodarki Odpadami Urzędu Miasta Ruda Śląska.
Pomimo korzyści płynących z umiejscowienia PSZOK-a przy ul. Kalinowej, część mieszkańców Kochłowic ma obawy dotyczące zwiększania ruchu pojazdów w tej dzielnicy. Aby rozwiać te wątpliwości władze Rudy Śląskiej zdecydowały się na organizację spotkania informacyjnego w tej sprawie, na którym m.in. przedstawiły wyniki pomiarów natężenia ruchu przeprowadzonych w Kochłowicach. Wynika z nich, że największy strumień pojazdów występuje w relacji północ - południe z ul. Tunkla na ul. Piłsudskiego i wynosi 5 538 pojazdów na dobę. Na pozostałych głównych ulicach ruch także jest spory i wynosi ponad 1 000 pojazdów na dobę i łącznie przez centrum Kochłowic przejeżdża ponad 20 tys. samochodów. – Dla porównania dotychczasowy PSZOK w dzielnicy Ruda obsługuje średnio 37,7 klienta dziennie, co generuje około 3,41 wywozu odpadów na dzień. Są to zatem wartości liczone w promilach. Ponadto powstanie drugiego punktu pozwoli jeszcze na rozłożenie liczby osób korzystających z PSZOK na dwie lokalizacje – wylicza wiceprezydent Jacek Morek.
- Dziękuję za wszystkie zgłoszone podczas spotkania uwagi, również te zdecydowane i ostre. Oczywiście przeanalizujemy także inne lokalizacje tej inwestycji. Zainteresowani mieszkańcy będą mogli zapoznać się z wynikami tej analizy – deklaruje prezydent Michał Pierończyk.
Rozbudowa PSZOK-a przy ul. Noworudzkiej w Rudzie
Władze miasta rozpoczęły także działania związane z rozbudową istniejącego PSZOK-a znajdującego się przy ul. Noworudzkiej w dzielnicy Ruda. – Chcemy z wykorzystaniem środków zewnętrznych usprawnić funkcjonowanie tego punktu, m.in. poprzez budowę nowej rampy rozładunkowej. W ten sposób przyspieszony zostanie proces obsługi klientów, a także będzie można wykorzystać większe pojemniki na odpady, co z kolei przełoży się na mniejszą częstotliwość wywozów odpadów z PSZOK-a – informuje Jacek Morek.
Projekt rozbudowy punktu w Rudzie przewiduje także rozbudowę istniejącej ścieżki edukacyjnej, budowę budynku socjalno-magazynowego oraz rozbudowę parkingu. W najbliższym czasie miasto zamierza ogłosić postępowanie przetargowe na realizację tego przedsięwzięcia w systemie „projektuj i buduj”, a do końca stycznia przyszłego roku zamierza złożyć wniosek o dofinansowanie tego przedsięwzięcia ze środków unijnych.
PSZOK przy ul. Noworudzkiej w Rudzie funkcjonuje od czerwca 2021 r. W ubiegłym roku zebrano w nim 2 104,91 ton odpadów.