Kir Żałobny

Kulturalnie i sportowo w 2016 roku

Kulturalnie i sportowo w 2016 roku

Poranki muzyczne i koncerty orkiestr dętych w parku Kozioła - to rudzkie nowości kulturalne 2016 roku. Obok tradycyjnych Dni Rudy Śląskiej czy Industriady w kalendarzu imprez znalazły się także: II Rudzki Półmaraton Industrialny oraz zabawa pod hasłem Hawaii Party przy letnim basenie. W mieście ruszy też cykliczny Bieg Wiewiórki, który zainaugurowany zostanie już 13 lutego!

- Chciałabym, aby Ruda Śląska przez cały rok tętniła życiem – podkreśla wiceprezydent Anna Krzysteczko. - Zachęcam do aktywnego włączania się w życie miasta. Wśród licznych koncertów, pokazów, spotkań, warsztatów i prelekcji organizowanych w mieście z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie – zaprasza.

Styczeń w rudzkich instytucjach kultury to przede wszystkim koncerty noworoczne, jasełka oraz obchody Dnia Babci i Dziadka. Dla urozmaicenia kulturalnych atrakcji, z końcem miesiąca Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji zaprasza na XVII Mistrzostwa Rudy Śląskiej w Narciarstwie. Impreza odbędzie się 30 stycznia w Wiśle. Dzień wcześniej, w salce parafialnej kościoła ewangelickiego w Wirku, o godz. 17:00 będzie miało o miejsce pierwsze tego roku spotkanie pod hasłem „Twórczy piątek na Ficinusie”. Poświęcone będzie niezwykłym wspomnieniom rudzkich seniorów. Gośćmi spotkania będą bohaterowie projektu „Rudzkie pierniki”.

W lutym w Rudzie Śląskiej zainaugurowana zostanie impreza biegowa „Bieg Wiewiórki”. Trasa wyznaczona została przez halembskie lasy przy Szkole Podstawowej nr 15. – Od dawna myśleliśmy o tym, by zorganizować cykliczną imprezę sportową, która byłaby wizytówką naszego miasta. Przyznaję, że inspiracją okazał się panewnicki, comiesięczny „Bieg Dzika” – tłumaczy Aleksandra Poloczek, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. – Od lutego do listopada będziemy biegać, a także chodzić z kijkami, pod szyldem wiewiórki – niepisanej maskotki naszego miasta. Wszystkich serdecznie zapraszamy i zachęcamy do aktywnego wypoczynku – podkreśla. Pierwszą odsłonę imprezy zaplanowano na 13 lutego. Więcej na biegwiewiorki.pl.

Marzec należał będzie do pań! – Już teraz zapraszamy wszystkie rudzianki na Babski Comber oraz kurs samoobrony. W ubiegłym roku wydarzenia te cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem, tak więc liczymy, że i tym razem będzie podobnie – zapowiada Krzysztof Piecha. Pozytywnych wrażeń dostarczy także organizowana przez MOSiR tradycyjna już wyprawa do Doliny Chochołowskiej, w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny.

Memoriał Jana Koniecznego oraz Bieg Dwunastogodzinny to imprezy sportowe zaplanowane na kwiecień. W maju zaś po raz trzeci w mieście odbędzie się projekt biegowy Ruda Run. Centralnym punktem tegorocznej edycji, podobnie jak to miało miejsce w latach ubiegłych, będzie Centrum Inicjatyw Społecznych w Orzegowie.

W maju zainaugurowane zostaną także poranki muzyczne „Cztery pory roku” w parku Kozioła w Rudzie. – Mamy pięknie zrewitalizowany park, z którego szkoda byłoby nie korzystać. W sezonie wiosenno-letnio-jesiennym w parku Kozioła chcielibyśmy zorganizować ciekawą imprezę muzyczną połączoną z różnego rodzaju zabawami. Ożywieniu tego miejsca mają służyć również koncerty orkiestr dętych, na które zapraszamy w okresie wakacyjnym – zachęca AndrzejTrzciński, naczelnik Wydziału kultury i Kultury Fizycznej.

Czerwiec w mieście to przede wszystkim Dni Rudy Śląskiej (3-4.06) oraz Święto Szlaku Zabytków Techniki „Industriada” (11.06). Nie zabraknie również obchodów Dnia Dziecka na rynku, zaś osoby aktywne bedą mogły wziąć udział w Silesian Football Night, Biegu o Złotą Borówkę, Rudzkim Nocnym Streetballu oraz Rajdzie Rowerowym. Wielbiciele dwóch kółek na rudzkie drogi wyruszą także w lipcu. W tym miesiącu zapowiada się również druga edycja cieszącej się olbrzymim zainteresowaniem zabawy pod hasłem Hawaii Party na basenie letnim przy ul. Ratowników.

Przypomnijmy również, że lipiec dla całej metropolii będzie miał szczególne, wielokulturowe znaczenie. W drugiej połowie miesiąca, za sprawą Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016, do śląskich miast zawita młodzież z wszystkich kontynentów. Do Rudy Śląskiej przyjedzie blisko 1000 osób, dla których na rudzkim rynku przygotowany zostanie specjalny program artystyczny.

Na 6 sierpnia zaplanowano II Rudzki Półmaraton Industrialny. Choć bieg rozpocznie się dopiero o godz. 21:00, to przez całą sobotę na placu Jana Pawła II organizowane będą koncerty i różnorodne pokazy. Na uczestników zabawy czekać będzie wiele atrakcji, w tym także i zwiedzanie niektórych rudzkich zabytków.

Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych im. A. Kozioła tego roku odbędzie się 4 września, na październik zaplanowano Festiwal Twórczości Chrześcijańskiej „Gloria Dei”, zaś listopad to przede wszystkim obchody Dnia Niepodległości. Z końcem roku na rynku pojawi się kiermasz świąteczny. Mieszkańcy będą mogli liczyć także na tradycyjne już Biegi Mikołajów oraz Rudzki Wigilijny Stół.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter